Kardynał Achille Silvestrini, emerytowany prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich pośrednio potwierdził wczorajsze informacje, że Benedykt XVI zrezygnował z używania tytułu "patriarcha Zachodu" - wynika z informacji zamieszczaonej w Rzeczpospolitej.
Watykan oficjalnie nie zapowiadał papieskiej rezygnacji z tytułu - podaje dziennik. Redaktorzy "Annuario pontificio" ujawnili jednak, że Benedykt XVI osobiście polecił im wykreślenie tej godności, nie tłumacząc swoich motywów.
Patriarchą Zachodu pierwszy raz nazwał papieża Leona Wielkiego bizantyjski cesarz Teodozjusz II w 450 r. - przypomina Rzeczpospolita. Od 1466 lat tytuł ten jest jednym z oficjalnych tytułów głowy Kościoła katolickiego. Kościoły prawosławne, podzielone na równorzędne patriarchaty, nie uznają zhierarchizowanej organizacji Kościoła.
Poproszony o komentarz kardynał Achille Silvestrini, emerytowany prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, zauważył, że ponieważ "w przeszłości patriarchat Zachodu przeciwstawiano Wschodniemu, papież pragnie teraz odstąpić od konfrontacji, a jego decyzja ma być zachętą do osiągania postępów na drodze ekumenizmu".
Włoska agencja prasowa ANSA przypomina, że Jan Paweł II niechętnie używał tytułu patriarchy Zachodu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.