Wadowice: Papieski dom jeszcze nie kupiony

Nadal toczą się negocjacje w sprawie sprzedaży domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Nie ma jeszcze żadnych informacji, że transakcja została zawarta - powiedział prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.

Jakubowicz zdementował w ten sposób informacje podane w sobotniej "Gazecie Wyborczej", że dom został kupiony przez kilku amerykańskich Żydów, którzy chcą podarować go władzom miasta. Nie wykluczył jednak, że prowadzone negocjacje zakończą się sprzedażą i informacja o sprzedaży domu w najbliższym czasie zostanie podana.

- Wiem, że toczą się negocjacje. One są ze zrozumiałych względów otoczone pewną tajemnicą, mam jednak nadzieję, że zakończą się pomyślnie i spełni się moje marzenie o przekazaniu domu władzom miasta - powiedział Jakubowicz.

Dom rodzinny Jana Pawła II mieści się tuż przy wadowickim rynku, obok bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Ma powierzchnię około 500 m kw. Należał do rodziny Bałamuthów.

Początkowo negocjacje w sprawie sprzedaży domu miały odbywać się na przełomie roku. Obecny właściciel domu, Ron Bałamuth, chciał sprzedać go za milion dolarów. Wśród zainteresowanych nabyciem nieruchomości znajdowała się także krakowska kuria. Informowała o tym na początku grudnia "Gazeta Wyborcza".

Prezes Tadeusz Jakubowicz na początku grudnia wyrażał pragnienie, by to światowe organizacje żydowskie zorganizowały zbiórkę pieniędzy, kupiły rodzinny dom Karola Wojtyły i przekazały go władzom Wadowic. Jak informowały wtedy władze tego miasta, opowiadają się one za utrzymaniem w budynku Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

Bałamuthowie - Rozalia i Yechiel, nabyli kamienicę w 1911 roku. Niemal cała rodzina Bałamuthów zginęła podczas niemieckiej okupacji w obozie śmierci w Bełżcu, dzieląc los tysięcy wadowickich Żydów. Śmierci uniknął syn Yechiela - Chaim, który po wojnie trafił do Izraela, gdzie urodził się jego syn Ron.

Rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13-letnim synem Edmundem zamieszkali w tym domu w 1919 r. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. 18 maja 1920 r. urodził się ich syn, Karol.

Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem opuścili Wadowice i przeprowadzili się do Krakowa. Obecnie w domu mieści się muzeum Jana Pawła II. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 maja 1984 roku - w 64. rocznicę urodzin papieża.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg