Nadal toczą się negocjacje w sprawie sprzedaży domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.
Nie ma jeszcze żadnych informacji, że transakcja została zawarta - powiedział prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.
Jakubowicz zdementował w ten sposób informacje podane w sobotniej "Gazecie Wyborczej", że dom został kupiony przez kilku amerykańskich Żydów, którzy chcą podarować go władzom miasta. Nie wykluczył jednak, że prowadzone negocjacje zakończą się sprzedażą i informacja o sprzedaży domu w najbliższym czasie zostanie podana.
- Wiem, że toczą się negocjacje. One są ze zrozumiałych względów otoczone pewną tajemnicą, mam jednak nadzieję, że zakończą się pomyślnie i spełni się moje marzenie o przekazaniu domu władzom miasta - powiedział Jakubowicz.
Dom rodzinny Jana Pawła II mieści się tuż przy wadowickim rynku, obok bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Ma powierzchnię około 500 m kw. Należał do rodziny Bałamuthów.
Początkowo negocjacje w sprawie sprzedaży domu miały odbywać się na przełomie roku. Obecny właściciel domu, Ron Bałamuth, chciał sprzedać go za milion dolarów. Wśród zainteresowanych nabyciem nieruchomości znajdowała się także krakowska kuria. Informowała o tym na początku grudnia "Gazeta Wyborcza".
Prezes Tadeusz Jakubowicz na początku grudnia wyrażał pragnienie, by to światowe organizacje żydowskie zorganizowały zbiórkę pieniędzy, kupiły rodzinny dom Karola Wojtyły i przekazały go władzom Wadowic. Jak informowały wtedy władze tego miasta, opowiadają się one za utrzymaniem w budynku Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.
Bałamuthowie - Rozalia i Yechiel, nabyli kamienicę w 1911 roku. Niemal cała rodzina Bałamuthów zginęła podczas niemieckiej okupacji w obozie śmierci w Bełżcu, dzieląc los tysięcy wadowickich Żydów. Śmierci uniknął syn Yechiela - Chaim, który po wojnie trafił do Izraela, gdzie urodził się jego syn Ron.
Rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13-letnim synem Edmundem zamieszkali w tym domu w 1919 r. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. 18 maja 1920 r. urodził się ich syn, Karol.
Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem opuścili Wadowice i przeprowadzili się do Krakowa. Obecnie w domu mieści się muzeum Jana Pawła II. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 maja 1984 roku - w 64. rocznicę urodzin papieża.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.