Watykan: Wizyta czeskiego szefa dyplomacji

Zagadnienie umowy o uregulowaniu relacji między Republiką Czeską a Stolicą Apostolską to główny temat rozmów arcybiskupa Giovanniego Lajolo z szefem czeskiej dyplomacji, ministrem Cyrilem Svobodą.

O spotkaniu obydwu stron poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego. Sekretarz do spraw stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami wyraził życzenie, aby stronie czeskiej udało się przezwyciężyć trudności w ratyfikowaniu umowy podpisanej w Pradze przed trzema laty. Zapewnił, że Sekretariat Stanu gotów jest dopomóc w staraniach o rychłe osiągnięcie tego celu.

Obydwie strony poruszyły także pewne zagadnienia związane z projektem ustawy o wolności religijnej oraz propozycje rozwiązań w zakresie restytucji dóbr kościelnych, skonfiskowanych w okresie dyktatury komunistycznej. Uzgodniono, że stosowne byłoby utworzenie Komisji Dwustronnej, o ściśle określonym okresie działania. Poruszono ponadto szereg aktualnych zagadnień międzynarodowych.

Spotkanie stanowiło okazję do podkreślenia serdecznych relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Czeską. Obydwie strony pragną rozwijać je jeszcze bardziej – napisał Joaquín Navarro-Valls.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama