Warszawa: Konkurs na upamiętnienie Jana Pawła II

Konkurs architektoniczny związany z upamiętnieniem Jana Pawła II w Warszawie zostanie ogłoszony 29 lipca.

Związany on będzie z zagospodarowaniem placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w 1979 i 1999 r. Papież odprawiał Msze św. Na razie nie wiadomo, czy na placu znajdzie się krzyż, spod którego Ojciec Święty wypowiedział słynne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 16 października.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński przypomniał, że nie jest to jedyna forma upamiętnienia Papieża Polaka w stolicy. Utworzony zostanie fundusz stypendialny im. Jana Pawła II, z którego korzystać będzie niezamożna młodzież. Powstanie on we współpracy z Kościołem, gdyż ma być związany z pracą formacyjną z młodymi stypendystami. „Zachęcamy inne miasta do naśladowania tej inicjatywy, tak aby powstał ruch stypendialny dla młodzieży” – wezwał prezydent.

Z kolei w odbudowanym pałacu Saskim na placu Piłsudskiego znajdzie swą siedzibę ośrodek badań nad myślą Jana Pawła II, obejmujący swym zainteresowaniem także jego dorobek jako Karola Wojtyły. Zanim pałac zostanie odbudowany w 2008 r. papieski ośrodek, który ma powstać jeszcze w tym roku, znajdzie tymczasową siedzibę w innym miejscu. Kaczyński wyraził nadzieję, że za trzy lata, gdy nastąpi przeprowadzka ośrodka do pałacu Saskiego, jego „intelektualna działalność będzie już mocno rozwinięta”.

Podkreślił zarazem, że chce by instytucje papieskie w stolicy były finansowane z budżetu miasta, a nie przez fundacje, aby nie było żadnych wątpliwości co do pochodzenia pieniędzy.

Pytany o przeżycia związane z pamiętną pielgrzymką Jana Pawła II w 1979 r. Kaczyński przyznał, że należy do pokolenia, które świetnie pamięta papieską Mszę św. na placu Piłsudskiego. Pamięta również, że jesienią tego roku kościoły na warszawskim starym mieście były pełne ludzi, a w tamtych czasach „przywiązanie do Kościoła łączyło się z opozycją do systemu”. Dlatego chętnie zestawia słowa, które Ojciec Święty wypowiedział w czerwcu 1979 r., z fenomenem „Solidarności”, jaki 15 miesięcy później zaistniał na skalę światową, ogarniając miliony ludzi.

Prezydent Warszawy ujawnił, że rozważa możliwość przeniesienia pomnika marszałka Józefa Piłsudzkiego w inne miejsce, znajdujące się jednakże w obrębie placu. Wyklucza się natomiast postawienie tam pomnika Jana Pawła II, gdyż – zgodnie z ustaleniami ze stroną kościelną – ma on znaleźć się przed kościołem św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego upamiętniona zostanie przez krzyż, kamień lub w innej formie, która zostanie zaproponowana przez uczestników konkursu. Samo miejsce upamiętnienia Jana Pawła II nie jest jeszcze określone. Niekoniecznie znajdzie się ono tam, gdzie w 1979 r. stał ołtarz, przy którym Papież odprawiał Mszę św. Wszystko zależy od rozpoczynającego się 29 lipca konkursu.

Jego organizatorem jest Miasto Stołeczne Warszawa, w którego imieniu poprowadzi go Biuro Naczelnego Architekta Miasta. Przewidywana pula nagród wynosi 100 tys. złotych.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Reklama