Benedykt XVI: Kościół nie jest święty sam z siebie

Katolickość i jedność kroczą razem, i ukazują apostolski wymiar Kościoła - powiedział Benedykt XVI w swym kazaniu podczas nabożeństwa w bazylice św. Piotra 29 czerwca, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

Podejmując podróż z Jerozolimy do Rzymu, z pewnością umiał być prowadzony głosami proroków, wiarą i modlitwą Izraela. Brał bowiem także udział w głoszeniu Starego Przymierza - misji na cały świat: przeznaczeniem ludu Izraela było stawanie się światłem dla ludzi.

Wielki Psalm Męki, Psalm 22 (21), którego pierwszy werset: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?" wypowiedział Jezus na krzyżu, kończył się wizją: "Wrócą do Pana wszystkie krańce ziemi i oddadzą Mu pokłon wszystkie szczepy pogańskie" (Ps 22 [21], 28). Gdy Piotr i Paweł przybyli do Rzymu, Pan, który rozpoczął ten Psalm na krzyżu, zmartwychwstał; to zwycięstwo Boga miało być odtąd głoszone wszystkim narodom, spełniając w ten sposób obietnicę, jaką Psalm się kończył.

Katolickość oznacza powszechność - różnorodność, która staje się jednością; jednością, pozostającą jednak różnorodnością. Wychodząc od słowa Pawła o powszechności Kościoła, widzieliśmy już, że częścią tej jedności staje się zdolność narodów do przezwyciężania samych siebie, aby spoglądać ku jedynemu Bogu.

Bardzo pięknie wyraził tę więź między katolickością a jednością prawdziwy twórca teologii katolickiej św. Ireneusz z Lyonu: "Chociaż tę naukę i wyznanie wiary odziedziczył Kościół rozsiany po całym świecie, to jednak strzeże jej pilnie, jakby jeden dom zamieszkiwał i jednakowo w te prawdy wierzy, jakby miał jedną duszę i jedno serce i jednogłośnie je przepowiada i naucza i podaje, jakby miał tylko jedne usta.

Choć bowiem na świecie jest wiele niepodobnych do siebie języków, to jednak moc tradycji jest jedna i ta sama. Ani też Kościoły założone w Germanii inaczej nie wierzą, ani inaczej nie podają Kościoły iberyjskie ani celtyckie, ani egipskie, ani libijskie, ani wschodnie, ani w środku świata rozmieszczone, lecz jak słońce, twór boski, jedno i to samo jest, tak światłość głoszonej prawdy wszędzie świeci i opromienia wszystkich ludzi, którzy chcą przyjść do poznania prawdy" (Adv. Aher. I 10, 2 - tłum. wg: Andrzej Bober SJ "Antologia patrystyczna", WAM 1965, str. 31).

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg