Katolickość i jedność kroczą razem, i ukazują apostolski wymiar Kościoła - powiedział Benedykt XVI w swym kazaniu podczas nabożeństwa w bazylice św. Piotra 29 czerwca, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.
Paliusz jest wyrazem naszej misji apostolskiej. I wyrazem naszej wspólnoty, która w posłudze Piotrowej ma swą widzialną rękojmię. Z jednością, tak jak z apostolskością, łączy się posługa Piotrowa, która jednoczy w sposób widzialny Kościół wszystkich części świata i wszystkich czasów, broniąc tym samym każdego z nas od ześlizgiwania się w fałszywe autonomie, które zbyt łatwo przekształcają się w wewnętrzne partykularyzmy Kościoła i mogą w ten sposób wystawić na ryzyko jego wewnętrzną niezależność.
Nie chcemy przy tym zapominać, że sens wszystkich funkcji i posług polega w istocie na tym, że "dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego, do człowieka doskonałego, do miary wielkości według Pełni Chrystusa", aby wzrastało Ciało Chrystusa "dla budowania siebie w miłości" (Ef 4, 13.16).
W tej perspektywie witam całym sercem i z wdzięcznością delegację Kościoła prawosławnego Konstantynopola, przysłaną przez patriarchę ekumenicznego Bartłomieja I, którego serdecznie pozdrawiam. Kierowana przez metropolitę Jana przybyła na to nasze święto i uczestniczy w naszych uroczystościach. Nawet jeśli jeszcze nie zgadzamy się w sprawie interpretacji i treści posługi Piotrowej, jesteśmy jednak razem w sukcesji apostolskiej, jesteśmy głęboko zjednoczeni między sobą w urzędzie biskupim i w sakramencie kapłaństwa oraz wyznajemy razem wiarę Apostołów, jak ją otrzymaliśmy w Piśmie i jak ją wyjaśniano na wielkich Soborach.
W tej godzinie świata, pełnej sceptycyzmu i wątpliwości, ale także bogatej w pragnienie Boga, ponownie uznajemy nasze wspólne posłannictwo świadczenia razem o Chrystusie Panu a na fundamencie danej nam już jedności chcemy pomagać, aby świat uwierzył. I z całego serca błagamy Pana, aby prowadził nas do pełnej jedności tak, aby blask prawdy, która jako jedyna może tworzyć jedność, stawał się na nowo widzialny w świecie.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.