Abp Dziwisz: Jeszcze nie spaliłem notatek Jana Pawła II

Nowy metropolita krakowski, arcybiskup Stanisław Dziwisz uważa, że zadaniem Kościoła w Polsce jest pielęgnacja dziedzictwa Jana Pawła II - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że rolą polskiego Kościoła jest "dbanie o to ziarno", aby przyniosło plon dla Ojczyzny i dla Kościoła w kraju.

Nowo mianowany metropolita krakowski zapowiedział, że nie będzie się uważał za następcę Karola Wojtyły w Krakowie. Podkreślił, że Jana Pawła II nie da się zastąpić.

"Mogę tylko pokornie chodzić jego śladami i szukać natchnień w jego doktrynie" - dodał. Zapowiedział, że jego programem będzie strzeżenie i rozwijanie dziedzictwa poprzedników: świętego Stanisława, kardynała Sapiehy, Karola Wojtyły i kardynała Macharskiego.

Arcybiskup Dziwisz wyznał, że po wczorajszej nominacji ma wrażenie, jakby wracał do domu. Dodał, że czuje rękę Jana Pawła II i ma nadzieję, iż zmarły papież będzie go prowadził po drogach posługi w Polsce. Arcybiskup modlił się w dniu swej nominacji u grobu Jana Pawła II. Wyraził nadzieję, że w Krakowie zostanie przyjęty jako "wierny świadek ukochanego przez wszystkich Ojca Świętego".

Wykonawca testamentu Jana Pawła II ujawnił Polskiemu Radiu, że nie spalił niczego z prywatnych pism Ojca Świętego, choć taką wolę wyraził Papież w testamencie. "Po pierwsze trzeba to wszystko przejrzeć, a po drugie nic się nie nadaje do spalenia, a do przechowania i do zachowania dla potomności" - stwierdził. Część tych pism zostanie przekazana duchownym, prowadzącym proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Zdaniem arcybiskupa Dziwisza, archiwum papieża powinno zostać przebadane, a później opublikowane.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II wyjawił też, że podczas pracy u boku Ojca Świętego spisał 27 tomów diariusza. Codziennie zapisywał jedną stronę. Podkreślił, że pisał tylko o wydarzeniach, nie wyrażał natomiast swoich opinii. Arcybiskup Dziwisz wyraził nadzieję, że diariusz posłuży historykom.

Metropolita krakowski powiedział, że Benedykt XVI wyznał mu w prywatnej rozmowie, iż chciałby przyjechać do Polski, aby odwiedzić ojczyznę swego poprzednika. Program krótkiej wizyty objąłby Warszawę i Kraków. Papież nie określił żadnego terminu.

Arcybiskup Dziwisz poinformował, że oficjalnie obejmie archidiecezję krakowską 27 sierpnia. Datę tę wybrano między innymi dlatego, aby dotychczasowy metropolita, kardynał Franciszek Macharski, mógł reprezentować archidiecezję na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. W przyszłym tygodniu arcybiskup Dziwisz uda się nieoficjalnie do Krakowa, aby złożyć uszanowanie kardynałowi Macharskiemu i spotkać się z pracownikami kurii. Arcybiskup Dziwisz ma nadzieję, że 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, otrzyma z rąk Benedykta XVI paliusz - symbol związku z następca Świętego Piotra.

Arcybiskup powiedział też, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II będzie częściowo prowadzony w Krakowie. Odbędą się tam między innymi przesłuchania świadków życia Jana Pawła II. Zasadnicza część procesu zostanie jednak przeprowadzona w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama