W przypadającą w środę 85. rocznicę urodzin Jana Pawła II jego najbliżsi polscy współpracownicy wzięli rano udział we mszy przy jego grobie w grotach bazyliki świętego Piotra. Z pielgrzymką do Watykanu z tej okazji przybyli rosyjscy katolicy - podaje Polska Agencja Prasowa.
Jednemu ze szczytów w masywie Gran Sasso zostanie uroczyście nadane imię polskiego papieża.
18 maja będzie obchodzony uroczyście nie tylko w Watykanie, ale w całych Włoszech.
O godzinie 7 rano mszę w grocie watykańskiej przy grobie polskiego papieża celebrować będą między innymi jego osobisty sekretarz arcybiskup Stanisław Dziwisz oraz arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, który przyjechał do Rzymu z pielgrzymką rosyjskich katolików. Jak powiedział we wtorek PAP wierni ze stolicy Rosji oraz kilku innych miast postanowili przyjechać w 85. rocznicę urodzin polskiego papieża z pielgrzymką do jego grobu.
Ponad czterdziestu katolików z Rosji weźmie udział w audiencji generalnej Benedykta XVI. Prawdopodobnie w jej trakcie nowy papież wspomni rocznicę urodzin swego poprzednika.
Za jego duszę modlić się będzie także około dwóch tysięcy polskich pielgrzymów, spodziewanych na środowej przedpołudniowej audiencji.
W masywie Gran Sasso w Abruzji w środkowych Włoszech odbędzie się zapowiedziana przed kilkoma miesiącami, jeszcze za życia Jana Pawła II, uroczystość nadania jego imienia jednemu ze szczytów. Położony jest on na wysokości 2424 metrów i do tej pory nazywany był przez miejscową ludność Żandarmem.
W pobliskim kościółku, gdzie rozpoczyna się szlak, który również otrzyma imię Jana Pawła II, mszę odprawi prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins. Następnie poświęci on wielki krzyż, ustawiony na szczycie. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż papież wędrował niejednokrotnie właśnie po tej części Apeninów.
Na środowy wieczór zapowiedziano uroczysty koncert symfoniczny w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Zorganizowano go, by uczcić pamięć polskiego papieża oraz rozpoczęty w piątek jego proces beatyfikacyjny.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.