Kard. Müller o hermeneutyce ciągłości Benedykta XVI

W Rzymie zaprezentowano dziś siódmą część Dzieł wszystkich Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Jest ona poświęcona Soborowi Watykańskiemu II.

W prezentacji wziął udział prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Wskazał on na znaczenie hermeneutyki ciągłości w interpretacji Soboru, przy której obstawał Papież Senior. W tej perspektywie należy też postrzegać obecny pontyfikat. „Jeśli jesteśmy w jednym Kościele, to musi być ciągłość. Różne są czasy, ale treść zawsze pozostaje ta sama” – powiedział kard. Gerhard Müller.

Wskazał on ponadto na szczególne uprawnienia Benedykta XVI do interpretacji Soboru. Osobiście uczestniczył on bowiem we wszystkich trzech fazach tego wydarzenia – podkreśla kard. Müller.

„Wkład kard. Ratzingera, późniejszego Papieża jest pod tym względem bardzo ważny. Brał on udział w przygotowaniu do Soboru jako profesor teologii i doradca kard. Fringsa. Potem jako teolog uczestniczył też w całym soborze. I w końcu jako biskup, prefekt naszej kongregacji i Papież miał wpływ na wprowadzanie w życie soborowego nauczania. Można powiedzieć, że jest jedyną żyjącą dziś osobą, która doświadczyła wszystkich trzech faz soborowego wydarzenia” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Müller.

«« | « | 1 | » | »»
 • Resistance
  16.12.2016 10:18
  Polecam bardzo ciekawy wykład dotyczący obecnej sytuacji w Kościele: https://www.youtube.com/watch?v=vpFVTwukreg
 • katolik
  16.12.2016 10:38
  Dokumenty SW II są sprzeczne nie tylko z Pismem Świętym ale i ze zdrowym rozsądkiem, więc tylko naiwny człowiek uwierzy w te brednie Ratzingera.
 • Gość
  16.12.2016 16:00
  Bardzo naciągana jest ta hermeneutyka ciągłości. Ale jeśli by wyrzucić parę kluczowych dokumentów, jak o ekumenizmie, o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, o wolności religijnej i o nowej liturgii to być może pozostałe dokumenty soboru dałoby się jakoś zauważyć ciągłość z przedsoborowymi naukami.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.