Papież otrzymał pastorał ubogich

Papież Franciszek otrzymał w darze niezwykły pastorał ubogich. Został on wykonany z odpadków metalu znalezionych na wysypiskach śmieci przez mieszkańców slumsu Kibera w stolicy Kenii.

Pastorał zakończony jest niezwykłą monstrancją i po dzisiejszej audiencji ogólnej rozpocznie peregrynację po włoskich parafiach. Ponadto Franciszek dostał też wykonane z takich samych resztek po puszkach tabernakulum. Pozostanie ono w Watykanie, a jego wierne kopie otrzymają wszystkie kościoły, w których modlitewnej pielgrzymce za ubogich towarzyszyć będzie wspomniany pastorał. Pomysłodawcy tej wyjątkowej peregrynacji chcą w ten sposób przypomnieć światu o miłości Jezusa do najbiedniejszych i odrzuconych oraz symbolicznie wskazać, że dziś przyszedłby On na świat nie w stajni, ale najpewniej w jednym ze światowych slumsów.

Obecnie w dzielnicach biedy na całym świecie mieszka 1 mld ludzi, z czego aż 1/3 w slumsach Afryki subsaharyjskiej. Szacuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba ta wzrośnie aż o 0,5 mln. Tylko w Nairobi w slumsach żyje 2 mln ludzi, pozbawionych prądu, bieżącej wody i kanalizacji. Zaledwie 5 proc. mieszkających tam dzieci ma szansę uczęszczać do szkoły. 

Wcześniej w „darze miłosierdzia” Franciszek otrzymał już m.in. krzyż wykonany z resztek łodzi rozbitków docierających na Lampedusę i  hostie wypieczone przez więźniów jednego z włoskich zakładów karnych, symbolizujące ich odrodzenie do życia.

W czasie swej ubiegłorocznej pielgrzymki do Afryki Papież Franciszek odwiedził slumsy w Nairobi. Nie mógł zamknąć oczu na te dzielnice nędzy, w których żyje aż 55 proc. mieszkańców kenijskiej stolicy.

«« | « | 1 | » | »»
  • Zaba_na_Rowerze
    19.10.2016 19:41
    Zapomniałem, że też mam kilka metalowych puszek w piwnicy. Jest jakiś adres w Rzymie na który mogę je przesłać? Można z nich zrobić tron papieski albo łóżko papieskie, czy coś innego.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.