Belgowie znów będą mieć kardynała elektora

Prawdopodobnie jest to wyraz uznania dla tego, co robię ja i Kościół w Belgii – tak abp Jozef De Kesel przyjął wczorajszą zapowiedź Papieża o włączeniu go do Kolegium Kardynalskiego.

Belgowie nie byli pewni, czy będą mieć jeszcze kardynała elektora. Jak przyznaje rzecznik prasowy tamtejszego episkopatu ks. Tommy Scholtès wynoszenie do godności kardynalskiej prymasów Belgii było długą tradycją. Jednakże poprzedni arcybiskup Brukseli André-Joseph Léonard nie został kardynałem, choć urząd ten sprawował przez 5 lat, a jego poprzednik kard. Danneels skończył 80. rok życia.

Abp De Kesel przyznaje, że jego i Franciszka łączy zgodność poglądów. Bardzo go cenię i być może moja nominacja wyraża jego poważania dla mnie – przypuszcza nowy metropolita Brukseli. W ten sposób skomentował decyzję Papieża w rozmowie z Radiem Watykańskim:

„Jestem zaszczycony. Nie wiem, dlaczego Papież o mnie pomyślał, bo świat jest przecież tak wielki. To zaszczyt dla mnie i dla naszego Kościoła w Belgii, w tym małym kraju. Widzę w tym znak uznania i poparcia dla naszego Kościoła i dla mnie. Odbieram to jako wyraz wdzięczności ze strony Ojca Świętego za to, co zrobiłem do tej pory, i dla naszego Kościoła” – powiedział metropolita Brukseli.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  11.10.2016 20:25
  Kościół zmierza w przepaść z takimi kardynałami, jak Cupich i de Kesel. Trzeba pamiętać, że oni wybiorą przyszłego papieża. może być jeszcze gorzej niż jest.
 • jo_tka
  12.10.2016 07:29
  To znaczy: ma Pan /Pani wątpliwości co do działalności Ducha Świętego w Kościele, w szczególności podczas konklawe? Na uspokojenie polecam Mt 16,18
 • jo_tka
  12.10.2016 14:48
  Po pierwsze: niedługo to w tym wypadku pojęcie równoznaczne z Chrystusowym "blisko". Realnie ani Pan ani żaden inny człowiek nie wie, kiedy. To po pierwsze.

  Po drugie, w kontekście tego punktu katechizmu obawiałabym się raczej takiego zachwiania wiary, które doprowadzi do odłączenia od Piotra-Skały. Nie odwrotnie.
 • jo_tka
  14.10.2016 06:25
  Dopiszę: jeśli chce Pan na podstawie objawień prywatnych czy proroctw uzasadniać możliwość własnej schizmy (bo o takiej opcji rozmawiamy) to Pana wybór. Ja przypominam tylko, że żadne objawienie prywatne nie wnosi niczego dodatkowego do Objawienia w dodatku katolik nie ma obowiązku w nie wierzyć.

  A w Credo powtarza Pan, że wierzy w Ducha Świętego i Święty Kościół. Cieszący się - pochodzącą od Ducha Świętego - zasadniczą wolnością od błędu, to znaczy bezpiecznie prowadzący wiernych do zbawienia. Najwyraźniej z tą wiarą ma Pan problem.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.