Ponad 1,5 tys. wykładowców z całego świata zgromadziło się w Rzymie, by wziąć udział w Jubileuszu Uniwersytetów i Ośrodków Badawczych. Spotkanie zostanie zainaugurowane jutro na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i potrwa do niedzieli 11 września.
„Wiedza i miłosierdzie. Trzecia misja uniwersytetu” to temat przewodni wydarzenia. W programie nie mogło więc zabraknąć takich punktów, jak sympozjum naukowe czy audiencja u Papieża Franciszka. O znaczeniu tego spotkania mówi prezes Komitetu Organizacyjnego prof. Cesare Mirabelli:
„Sympozjum to jest połączeniem wiedzy i miłosierdzia, nauki i człowieka, rozumu i wiary. Są to tematy ogólne, ale mające bezpośredni wpływ na zagadnienie miłosierdzia. Przedłożone zostaną na 22 sesjach równoległych, a następnie w wielu konferencjach, które włączają się w sympozjum. Badania są jednym z podstawowych elementów charakteryzujących uniwersytet. Są częścią nauczania, dydaktyki. Badania to wiedza i widzimy, że niektóre jej obszary odnoszą się bezpośrednio do miłosierdzia. Nie możemy odczytywać uczynków miłosierdzia w sposób ogólnikowy. Trzeba włączyć je w dydaktykę, ponieważ na przykład pocieszanie strapionych wymaga posiadania wiedzy. Weźmiemy z kolei pod uwagę uczynki miłosierne względem ciała – głodnych nakarmić; to nie jest tylko kwestia płodów ziemi, ale też wkładu ekonomicznego i rozwoju. Poruszenie tych kwestii w sposób usystematyzowany będzie właśnie przedmiotem sympozjum” – powiedział prof. Mirabelli.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.