Ojciec Święty postanowił, że 1 stycznia 2017 roku rozpocznie działalność Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Obejmie ona kompetencje dotychczasowych papieskich rad: „Iustitia et Pax”, „Cor unum”, ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, których działalność zakończy się tego samego dnia.
Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście Apostolskim w formie „Motu proprio” papieża Franciszka.
W opublikowanych dzisiaj jej statutach czytamy, że osoby świeckie mogą być sekretarzem, a także podsekretarzami nowej dykasterii.
W dokumencie podkreślono także ścisłe powiązanie nowej dykasterii z Sekretariatem Stanu, któremu przysługują wyłączne kompetencje w sprawach dotyczących relacji z państwami oraz innymi podmiotami międzynarodowymi prawa publicznego. Ponadto ma ona utrzymywać ścisłe więzi z Papieską Akademią Nauk Społecznych. W jej obrębie powstaną komisje ds. charytatywnych, ekologii oraz ds. pracowników służby zdrowia, działające według własnych norm. Przewodniczyć im będzie prefekt dykasterii.
Dykasteria ds. integralnego rozwoju człowieka posiadać będzie także kompetencje w odniesieniu do Caritas Internationalis oraz tworzenia i czuwania nad działalnością międzynarodowych stowarzyszeń oraz funduszy charytatywnych, zgodnie z obowiązującym dotychczas prawem.
Poniżej publikujemy tekst papieskiego dokumentu w tłumaczeniu na język polski:
List Apostolski w formie “Motu proprio”
Papieża Franciszka,
którym ustanawia Dykasterię ds. integralnego rozwoju człowieka
Kościół, w całym swoim istnieniu i działaniu, jest powołany do promowania integralnego rozwoju człowieka w świetle Ewangelii. Rozwój taki dokonuje się przez troskę o niezmierzone dobra, jakimi są sprawiedliwość, pokój i ochrona stworzenia. Następca apostoła Piotra, działając na rzecz utwierdzania tych wartości, nieustannie dostosowuje współpracujące z nim organizmy, by mogły lepiej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mężczyzn i kobiet, którym z powołania mają służyć.
Dlatego, aby urzeczywistniać troskę Stolicy Świętej w wyżej wymienionych zakresach, jak również w tym, co dotyczy zdrowia i dzieł miłosierdzia, ustanawiam Dykasterię do spraw integralnego rozwoju człowieka. Ta Dykasteria będzie szczególnie kompetentna w kwestiach dotyczących migracji, potrzebujących, chorych i wyłączonych, zmarginalizowanych i ofiar konfliktów zbrojnych oraz katastrof naturalnych, więźniów, bezrobotnych i ofiar jakiejkolwiek formy niewolnictwa i tortury.
W nowej Dykasterii, zgodnie ze statutem, który z datą dzisiejszą aprobuję ad experimentum, od 1 stycznia 2017 roku zostaną złączone kompetencje następujących aktualnych Papieskich Rad: Papieska Rada «Iustitia et Pax», Papieska Rada «Cor unum», Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Z tą datą te cztery Dykasterie zakończą swoją działalność i zostaną rozwiązane, a tym samym będą zniesione artykuły 142-153 Konstytucji Apostolskiej Pastor Bonus.
Zarządzam, aby to, co zostało postanowione w tym Liście Apostolskim w formie „motu proprio”, było w mocy, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń, nawet godnych szczególnego uwzględnienia, i by zostało opublikowane w L’Osservatore Romano, a następnie w Acta Apostolicae Sedis, i weszło w życie 1 stycznia 2017 r.
W Rzymie, u św. Piotra, 17 sierpnia 2016, w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, czwartym mojego Pontyfikatu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.