Bp Farrell: dykasteria ds. życia codziennego

Zawsze pragnąłem promować świeckich i pomóc im w znalezieniu właściwego im miejsca w Kościele – wyznaje prefekt nowoutworzonej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Bp Kevin Farrell przyznaje, że do Rzymu przywiezie pozytywne doświadczenia wyniesione z jego dotychczasowej diecezji Dallas, gdzie udało mu się zaangażować świeckich w życie Kościoła. „W Stanach Zjednoczonych, posługa laikatu jest dobrze zorganizowana” – dodaje bp Farrell. Zaznacza przy tym, że statuty nowej dykasterii przewidują dużo miejsca dla ludzi świeckich. Mają oni być podsekretarzami każdego departamentu oraz zasiadać w ciałach doradczych.

Zapytany dlaczego trzeba było połączyć sprawy świeckich i rodziny w jedną dykasterię, amerykański biskup odpowiedział, że chodzi tu o koordynację ewangelizacyjnej działalności Kościoła w trzech różnych aspektach. Należy to jednak robić, mając wciąż na uwadze jeden przedmiot, jakim jest codzienne życie ludu Bożego. Dziś podstawowym zadaniem jest wspieranie chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny, również dlatego, że stanowi ono miejsce, w którym świeccy odnajdują idealny wymiar swego życia. Bp Farrell podkreślił też, iż podstawowym dokumentem, który na wiele lat określi kierunek działalności jego dykasterii, będzie adhortacja Papieża Franciszka „Amoris Laetitia”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg