Zawsze pragnąłem promować świeckich i pomóc im w znalezieniu właściwego im miejsca w Kościele – wyznaje prefekt nowoutworzonej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
Bp Kevin Farrell przyznaje, że do Rzymu przywiezie pozytywne doświadczenia wyniesione z jego dotychczasowej diecezji Dallas, gdzie udało mu się zaangażować świeckich w życie Kościoła. „W Stanach Zjednoczonych, posługa laikatu jest dobrze zorganizowana” – dodaje bp Farrell. Zaznacza przy tym, że statuty nowej dykasterii przewidują dużo miejsca dla ludzi świeckich. Mają oni być podsekretarzami każdego departamentu oraz zasiadać w ciałach doradczych.
Zapytany dlaczego trzeba było połączyć sprawy świeckich i rodziny w jedną dykasterię, amerykański biskup odpowiedział, że chodzi tu o koordynację ewangelizacyjnej działalności Kościoła w trzech różnych aspektach. Należy to jednak robić, mając wciąż na uwadze jeden przedmiot, jakim jest codzienne życie ludu Bożego. Dziś podstawowym zadaniem jest wspieranie chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny, również dlatego, że stanowi ono miejsce, w którym świeccy odnajdują idealny wymiar swego życia. Bp Farrell podkreślił też, iż podstawowym dokumentem, który na wiele lat określi kierunek działalności jego dykasterii, będzie adhortacja Papieża Franciszka „Amoris Laetitia”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.