Dla papieża Franciszka nie istnieje masa ludzi, lecz pojedyncze osoby - powiedział dziś w Warszawie o. Antonio Spadaro SJ. Szef opiniotwórczego włoskiego dwutygodnika „La Civilta Cattolica” uczestniczył w kolejnej konferencji pod hasłem „Kim jest papież Franciszek?”.
"Ten papież nie boi się napięć, różnic, przeciwieństw” – wskazał o. Spadaro dodając, że Franciszek dba jedynie o to, by celem dyskusji w Kościele było dobro Kościoła. Ponadto Franciszek nie chciałby Kościoła zajętego samym sobą, zamkniętego we własnych procedurach.
O. Spadaro wskazywał, że krótkie zdania, jakimi posługuje się Franciszek, to charakterystyczny sposób komunikowania się użytkowników mediów społecznościowych.
Papieskie Msze nie są szczególnie uroczyste, ich piękno wyraża się głównie przez prostotę i surowość – powiedział o. Spadaro. Ponadto podczas Mszy czy audiencji papież nie widzi tłumu. „Franciszek zawsze patrzy niżej, bo chce zobaczyć tego, kogo może dostrzec – pojedynczego człowieka, jednego po drugim” – ocenił jezuita.
Rozpoczynając, biskup Artur Miziński wyraził nadzieję, że spotkanie z o. Spadaro będzie służyło lepszemu przygotowaniu do nadchodzącej wizyty Franciszka w Polsce. Sekretarz generalny KEP zwrócił uwagę na papieską wrażliwość na drugiego człowieka, zwłaszcza na najbardziej potrzebujących, marginalizowanych, żyjących na peryferiach.
Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna.
50-letni o. Antonio Spadaro SJ od 2011 r. jest redaktorem naczelnym jezuickiego dwutygodnika "La Civilta Cattolica" i wybitnym ekspertem w zakresie komunikacji.
Od 2002 wykłada w Centrum Interdyscyplinarnym Komunikowania Społecznego (CICS) na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 2008 przewodniczy komitetowi naukowemu "Wyzwanie i doświadczenie", który gromadzi naukowców i ludzi biznesu zainteresowanych związkami między duchowością a innowacjami technologicznymi.
Prowadzi także własną stronę internetową oraz dwa blogi: na temat cyberteologii (http://www.cyberteologia.it) i poświęcony amerykańskiej pisarce Flannery O'Connor (http://www.flanneryoconnor.it).
W sierpniu 2013 z ramienia "La Civilta Cattolica" odbył kilka spotkań z papieżem Franciszkiem. Owocem tych rozmów jest obszerny wywiad jego autorstwa z Ojcem Świętym, opublikowany na łamach dwutygodnika oraz 16 narodowych czasopism jezuickich w różnych krajach.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.