Ukraina: drugi dzień wizyty kard. Parolina

Na Ukrainie rozpoczęła się 15 czerwca oficjalna wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

W jej trakcie kard. Pietro Parolin odwiedza Kijów, Zaporoże i Lwów, spotyka się z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, uchodźcami oraz wiernymi Kościoła katolickiego, tak obrządku łacińskiego, jak i greckokatolickiego.

Wczoraj w godzinach popołudniowych kard. Parolin przybył na kijowskie lotnisko Boryspol. Po nocy spędzonej w stolicy udał się do Zaporoża na wschodzie kraju, gdzie spotkał się m.in. z uchodźcami z terenów objętych konfliktem zbrojnym, którymi opiekuje się Caritas tamtejszej diecezji charkowsko-zaporoskiej, i z przedstawicielami komitetu „Papież dla Ukrainy”.

Natomiast na piątek 17 czerwca w programie wizyty papieskiego wysłannika przewidziane jest spotkanie z prezydentem kraju Petro Poroszenko oraz najwyższymi przedstawicielami władz państwowych.

Z kolei w sobotę i niedzielę kardynał będzie przebywał we Lwowie, gdzie m.in. w budynku kurii łacińskiej otworzy muzeum archidiecezjalne i poświęci plac pod budowę nowej rzymskokatolickiej świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II. W mieście tym sekretarz stanu spotka się z wiernymi obu obrządków katolickich.

W poniedziałek 20 czerwca kard. Parolin powróci do Kijowa, gdzie odda hołd ofiarom manifestacji na Majdanie i wielkiego głodu z lat trzydziestych XX wieku. W stołecznym soborze Mądrości Bożej spotka się z Wszechukraińską Radą Kościołów i Organizacji Religijnych. Na zakończenie wizyty na Ukrainie przewidziana jest konferencja prasowa, podczas której kardynał sekretarz stanu podzieli się swoimi wrażeniami z podróży na Ukrainę. Wieczorem tegoż dnia powróci do Watykanu.

*

Wizyta kard. Parolina blisko terenów objętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie wywołała niezwykłe poruszenie i radość wśród tamtejszej ludności. Biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim, że szczególnie docenia się fakt, iż tak wysokiej rangi przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przybył do najbiedniejszych i będących w potrzebie tamtejszych mieszkańców.

„Wizyta jest wielkim wydarzeniem dla Wschodniej Ukrainy dlatego, że Zaporoże sąsiaduje bezpośrednio z regionem, w którym toczone są walki. Kard. Pietro Parolin przywiózł od Ojca Świętego błogosławieństwo i solidarność wyrażoną również w pomocy materialnej, która będzie realizowana poprzez różne projekty. Takiej rangi wizyty jeszcze Wschodnia Ukraina nigdy nie widziała. Oczekujemy, że to jego błogosławieństwo przyniesie pokój, pojednanie i pomoc dla tych, którzy najbardziej ucierpieli wskutek działań wojennych tutaj na wschodzie Ukrainy. Sekretarz stanu przed południem spotkał się z uchodźcami i bezdomnymi, starał się do każdego podejść, popatrzeć w oczy, pobłogosławić. Widział w tych oczach i ból, i biedę. Zobaczyłem, jak bardzo ci ludzie się cieszą, że z Watykanu przyjechał kardynał, żeby ich wysłuchać, że wreszcie ważny człowiek chce się wsłuchać w ich problemy. To dlatego, że politycy normalnie nie interesują się nimi bezpośrednio, ich interesują tylko wielkie akcje. A tutaj zobaczyli, że kardynał przyjechał i osobiście rozmawia z każdym z nich, pyta: «Skąd jesteś? Z czego żyjesz? Jakie masz problemy?». Dla nich to był szok. Pierwszy raz w życiu ktoś wielkiego formatu zainteresował się najbardziej prostymi potrzebami” – powiedział bp Sobiło.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama