Polskie służby mundurowe spotkają się z Franciszkiem

Z okazji 30. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej Spirituali militum curae, 80-osobowa delegacja polskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych spotka się w sobotę w Watykanie z papieżem Franciszkiem.

Na zaproszenie papieża żołnierze i policjanci z całego świata będą w najbliższy weekend uczestniczyć w obchodach 30. rocznicy ogłoszenia konstytucji dostosowującej ordynariaty polowe do nauczania Soboru Watykańskiego II i nadającej im status kościołów partykularnych.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. płk Zbigniew Kępa, w tych uroczystościach będzie uczestniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. Rozpoczną się one w piątek mszą św. z udziałem ordynariuszy wojskowych i kapelanów wojskowych. Eucharystię poprzedzi konferencja poświęcona konstytucji apostolskiej Spirituali militum curae oraz roli duszpasterstw wojskowych. W sobotę z przybyłymi do Watykanu ordynariuszami oraz delegacjami wojsk i służb mundurowych spotka się podczas specjalnej audiencji generalnej papież Franciszek.

Bp Guzdek przed wylotem do Rzymu powiedział PAP, że polscy żołnierze nie pierwszy raz kierują swoje kroki do Watykanu. "Udawali się tam jeszcze przed przemianami - często w cywilnym ubraniu - bo chcieli spotkać się z Janem Pawłem II - synem oficera Wojska Polskiego; bo on rozumiał ich potrzeby duchowe. I dlatego także my udajemy się, by przy jego grobie podziękować za te wieloletnie kontakty, także po roku 1989 - po przemianach; za niezapomniane spotkanie z nim w Zegrzu Pomorskim (2 czerwca 1991 r.) i jego słowa, jakie skierował do żołnierzy" - podkreślił wojskowy hierarcha.

Dodał, że 30 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił konstytucję apostolską Spirituali militum curae, w którym to dokumencie zostały uregulowane normy obowiązujące w specjalistycznym duszpasterstwie wobec tych, którzy służą w wojsku i powinni uważać się za sługi bezpieczeństwa i wolności narodów.

"Zaproszenie papieża Franciszka, skierowane do przedstawicieli wojska, policji, do tych, którzy są strażnikami bezpieczeństwa i pokoju, na spotkanie właśnie w Roku Miłosierdzia, jest przypomnieniem, że najlepszym lekarstwem na zło jest miłosierdzie, a więc rozmowa, dialog, przebaczenie, pojednanie" - dodał biskup polowy.

Bp Guzdek powiedział też, że osobiście nosi w sercu słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w 1983 roku na Kahlenbergu, że "w Ewangelii nie słychać szczęku oręża, ale zdarzają się takie sytuacje, kiedy chrześcijanin powinien chwycić za broń w imię najwyższych wartości, a nawet jeśli zajdzie taka potrzeba, ofiarować swoje życie". Podkreślił jednocześnie, że "wychowywanie do męstwa to również rola wojskowych kapelanów"

Tegoroczna pielgrzymka - jak zaznaczył bp Guzdek - będzie także okazją do dziękczynienia za 25-lecie Ordynariatu Polowego w Polsce, odnowionego przez Jana Pawła II w styczniu 1991 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg