Głównym działającym Duch Święty

Na znaczenie posłuszeństwa Duchowi Świętemu dla rozwoju Kościoła wskazał dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Ojciec Święty odniósł się szczególnie do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Dz 8,26-40), w którym mowa o nawróceniu i chrzcie Etiopczyka.

Franciszek podkreślił, że głównym działającym podczas tego spotkania, jest nie tyle apostoł Filip czy też czytający proroka Izajasza dworzanin i urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, ale właśnie Duch Święty, sprawiający narodziny i rozwój Kościoła. Przypomniał, że w minionych dniach liturgia mówiła o dramacie oporu, o zamkniętych, zatwardziałych sercach sprzeciwiających się Duchowi Świętemu. „Ukazywała wspaniałe dzieła: uzdrowienie chromego przez Piotra i Jana w Bramie Pięknej świątyni; słowa i wielkie czyny Szczepana, a mimo to faryzeusze byli zamknięci na Boże działanie, na znaki. Próbowali usprawiedliwić ten opór tak zwaną wiernością Prawu, to znaczy literze Prawa” – stwierdził papież. Jednocześnie zauważył, że dzisiaj Kościół mówi o czymś innym – o posłuszeństwie Duchowi Świętemu. 

Posłuszeństwo Duchowi Świętemu sprawia, że Kościół może działać i się rozwijać – zaznaczył Ojciec Święty. Zauważył, że Filip był zapewne tak, jak się to dzieje z każdym z biskupów bardzo zajęty, miał swoje plany. Ale Duch Święty kazał jemu porzucić to, co zaplanował i udać się do Etiopczyka, w którego sercu działał Duch Święty, obdarzając go darem wiary. Ten wysoki urzędnik poczuł w swoim sercu coś nowego i poprosił o chrzest. „Pojawiają się dwaj ludzie – ewangelizator i drugi, który nic nie wiedział o Jezusie, ale Duch Święty zasiał ową zdrową ciekawość a nie ciekawość plotek. A w końcu dworzanin kontynuował swoją drogę z radością, z radością Ducha, posłuszeństwa Duchowi Świętemu” – stwierdził Franciszek, dodając , że posłuszeństwo Duchowi Świętemu jest źródłem radości. Dodał, że piękną modlitwę, z jaką można prosić o ten dar znajdujemy w Pierwszej Księdze Samuela, gdzie kapłan Heli podpowiada młodemu Samuelowi, jak ma odpowiedzieć Bogu: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha” (1 Sm 3,9). 

„To piękna modlitwa, którą możemy zawsze odmawiać: «Mów, Panie, bo sługa Twój słucha». To modlitwa prosząca Ducha Świętego o to posłuszeństwo, aby z nim prowadzić Kościół naprzód, aby być narzędziami Ducha Świętego, by Kościół mógł iść do przodu. «Mów, Panie, bo sługa Twój słucha». Módlmy się tak wiele razy dziennie: gdy mamy wątpliwości, gdy nie wiemy co czynić, czy po prostu chcemy się modlić. I poprzez tę modlitwę prośmy o łaskę uległości wobec Ducha Świętego” – zakończył papież swą homilię.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama