Zadaniem biskupów jest modlitwa i głoszenie zmartwychwstania Jezusa, a obowiązkiem wiernych jest modlitwa za swoich biskupów, bez których Kościół nie może się obyć – powiedział papież Franciszek podczas porannej Eucharystii sprawowanej w Domu Świętej Marty.
Ojciec Święty rozwinął swoją refleksję komentując czytany dzisiaj fragment Ewangelii (Mk 3, 13-19), mówiący o wyborze dwunastu apostołów. Zaznaczył, że Pan Jezus wybrał ich „aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, i by mieli władzę wypędzania złych duchów”.
Ojciec Święty podkreślił, że grono dwunastu to pierwsi biskupi. Przypomniał, że po śmierci Judasza został wybrany Maciej. „Biskupi są filarami Kościoła, powołani by byli świadkami zmartwychwstania Jezusa” – stwierdził Franciszek. Dodał, że mają świadczyć, iż Pan Jezus jest żywy, że Pan Jezus zmartwychwstał, że Pan Jezus z nami podąża, że Pan Jezus nas zbawia, że Pan Jezus oddał za nas swe życie, że Pan Jezus jest naszą nadzieją, że Pan Jezus zawsze nas przyjmuje i nam przebacza. Zatem życie biskupów ma być prawdziwym świadectwem zmartwychwstania Chrystusa.
Papież wskazał na dwa zadania biskupów: przebywanie z Jezusem na modlitwie oraz dawanie świadectwa, to znaczy głoszenie zbawienia, jakie przyniósł nam Pan.
„Dwa zadania niełatwe, ale to właśnie one sprawiają, że filary Kościoła są mocne. Jeśli te filary ulegają osłabieniu, bo biskup się nie modli lub modli się niewiele, zapomina o modlitwie czy też nie głosi Ewangelii, zajmując się czym innym, to także Kościół słabnie, cierpi. Cierpi lud Boży, bo filary są słabe” – stwierdził Franciszek.
Ojciec Święty zaznaczył, że Kościół nie może obejść się bez biskupa i dlatego obowiązkiem całego ludu jest modlitwa za biskupów. Jest to obowiązek miłości, obowiązek dzieci wobec ojca, obowiązek braterski, aby rodzina trwała zjednoczona w wyznawaniu Jezusa Chrystusa, żyjącego i zmartwychwstałego.
„Dlatego chciałbym was dziś zachęcić do modlitwy za nas, biskupów, bo my także jesteśmy grzesznikami, także mamy słabości, także nam grozi to, co Judaszowi, bo i on został wybrany jako filar. Także nam grozi brak modlitwy, czynienia czegoś, co nie jest głoszeniem Ewangelii i wypędzaniem złych duchów... Trzeba się modlić, aby biskupi byli tym, czego chciał Jezus, abyśmy wszyscy dawali świadectwo o zmartwychwstaniu Jezusa. Niech lud Boży modli się za biskupów. W każdej Mszy św. modlimy się za biskupów: modlimy się za Piotra, stojącego na czele kolegium biskupów i modlimy się za miejscowego biskupa. Ale to trochę mało: wypowiadamy imię, a często czynimy to z nawyku i idziemy dalej. Módlcie się za biskupa całym sercem, proście Pana: Panie, otocz troską mojego biskupa; dbaj o wszystkich biskupów i poślij nam biskupów, którzy będą prawdziwymi świadkami, biskupów, którzy się modlą i biskupów, którzy swoim głoszeniem pomogliby nam w zrozumieniu Ewangelii, abyśmy byli pewni, że Ty, Panie żyjesz, jesteś z nami” – zakończył swoją homilię papież.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.