Ks. Lombardi: Papież mówi do całej Afryki

Przyszłość młodzieży, uczciwość w zarządzaniu dobrem wspólnym, a także odpowiedzialna troska o bogactwa naturalne – według watykańskiego rzecznika papieskie przesłanie, które popłynęło na ten temat z Kenii, ma znaczenie dla całej Afryki.

Ks. Federico Lombardi zaznacza, że kontynent ten ma ogromny potencjał, równocześnie jednak boryka się z ogromnymi problemami.

„Pierwsze przemówienie, które Papież wygłosił po przybyciu do Afryki, ze względu na poruszoną problematykę ma ogromne znaczenie dla wielu narodów tego kontynentu chociażby przez wskazanie na konieczność odpowiedzialnej troski o bogactwa naturalne i sprawiedliwe nimi zarządzanie dla dobra całego społeczeństwa – mówi ks. Lombardi. – Chodzi także o problem walki z korupcją, która dotyka wiele krajów. Papież podjął również temat pojednania i budowania pokoju poprzez przezwyciężanie podziałów etnicznych, społecznych, ekonomicznych i religijnych. Te tematy z pewnością będą powracać w czasie papieskiej pielgrzymki, jednak w kontekście afrykańskim ważne było podkreślenie, że władza musi oznaczać odpowiedzialność i służbę. Afryka jest kontynentem posiadającym nadzwyczajny potencjał i ogromne bogactwa, równocześnie jednak stawia czoło wielu problemom, gdy chodzi o przywództwo, rozwój gospodarczy, budowanie demokracji, podział dóbr, rozwiązywanie konfliktów. Papież daje pozytywne wskazówki wierząc, że można zbudować Afrykę nową, pełną nadziei i cieszącą się pokojem”.

Watykański rzecznik podkreśla, że Franciszek jest w dobrej formie, udziela mu się atmosfera afrykańskich uroczystości, a w sposób szczególny był dziś zadowolony z regionalnych śpiewów i tańców, w których uczestnicy liturgii wyrażali swą radość każdym swym mięśniem.

Podsumowując dla Radia Watykańskiego zakończony już drugi dzień papieskiej wizyty w Nairobi ks. Lombardi powiedział:

„Można tu oczywiście wyróżnić dwa główne wydarzenia. Wielką Mszę, w której uczestniczyło sto tysięcy ludzi. Była to dobra afrykańska Msza z pieśniami i tańcem. Wilka radość pomimo deszczu. W tym sensie było to wielkie święto Kościoła jako rodziny zgromadzonej wokół Papieża. Kolejne ważne wydarzenie to wizyta w siedzibie ONZ, z obszernym i ważnym przemówieniem, nawiązującym do jego ostatniej encykliki a także do przemówienia na zgromadzeniu ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Oczywistym kontekstem tego wystąpienia jest na pewno konferencja klimatyczna w Paryżu. Te dwa wydarzenia zyskały największy rozgłos. Ale moim zdaniem również dwa pozostałe były bardzo ciekawe. A zatem po pierwsze spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne. Uczestników było zaledwie dwudziestu czterech, ale reprezentowali oni bardzo ważne wspólnoty. Atmosfera była bardzo dobra, a wystąpienie zwierzchnika muzułmańskiego pokazało, że wielu liderów religijnych jest świadomych znaczenia współpracy dla dobra wspólnego, pokoju, pojednania, dialogu, edukacji, wspólnych wartości, praworządności i walki z korupcją. Ta jednomyślność jest ważnym znakiem nadziei. I widzimy, że obecność Franciszka to ułatwia. Bardzo piękne było też spotkanie z duchowieństwem. Tutaj w Kenii liczba osób, które poświęciły swe życie Bogu jest bardzo znacząca. Przekłada się to na obecność Kościoła w społeczeństwie. Atmosfera ich spotkania z Papieżem była bardzo pozytywna. Dla opinii publicznej być może nie było to żadne wydarzenie, ale dla Kościoła, dla doświadczenia duchowego było to bardzo ważne” – powiedział ks. F. Lombardi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg