Naród słowacki winien zachować „swą tożsamość kulturową oraz dziedzictwo wartości etycznych i duchowych, silnie związane z jego katolicką tradycją”. Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z konferencją episkopatu Słowacji.
Naród słowacki winien zachować „swą tożsamość kulturową oraz dziedzictwo wartości etycznych i duchowych, silnie związane z jego katolicką tradycją”. Wówczas będzie mógł wnosić bez obaw na płaszczyźnie europejskiej i światowej wkład w „szczery i owocny dialog również na takie istotne tematy, jak godność życia ludzkiego i zasadnicza funkcja rodziny”. Jest dziś bowiem szczególnie konieczne nieść narodom światło zasad chrześcijańskich, rozwijając ewangelizację z użyciem nowego języka, w którym orędzie Chrystusa będzie bardziej zrozumiałe.
Zwrócił na to uwagę Papież, spotykając się z konferencją episkopatu Słowacji. W przesłaniu przekazanym tamtejszym biskupom przybyłym z wizytą ad limina Ojciec Święty zajął się m.in. zjawiskiem migracji, które, jak pisze, „stało się znakiem czasów”, a wymaga podejścia „z wrażliwością i poczuciem sprawiedliwości”.
Kościół ma głosić i dawać świadectwo, jak przyjmować migrantów „w duchu miłości i poszanowania godności osoby ludzkiej”, przy koniecznym zachowaniu prawa – podkreśla Franciszek. Wskazuje też na potrzebę zaangażowania wiernych świeckich w życie polityczne. Mają oni tam wnosić ewangeliczny zaczyn. Papież wyraża słowackim biskupom uznanie dla tego, co czynią dla dobra rodziny, która napotyka liczne trudności. Wysiłki te wymagają integralnego duszpasterstwa rodzin na szczeblu diecezjalnym i krajowym. W jego ramach należy towarzyszyć rodzinom, także niekompletnym, zwłaszcza z dziećmi. Młodzież potrzebuje wyraźnych wskazań doktrynalnych i moralnych. Ojciec Święty zachęca też episkopat Słowacji do troski o formację księży, zaangażowanie duszpasterskie osób konsekrowanych oraz ewangelizację Romów, którzy – jak zauważa – pozostają niestety nadal w pewnej izolacji od społeczeństwa.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.