W osobie Papieża Franciszka Amerykanie znajdą oparcie dla wolności religijnej – uważa abp William Lori. Ordynariusz Baltimore jest odpowiedzialny w amerykańskim episkopacie właśnie za obronę wolności.
W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał on, że Franciszek jest człowiekiem czynu. Dlatego też dla niego wolność religijna nie sprowadza się jedynie do idei, słów czy nawet wolnej debaty, ale jest możliwością pełnego praktykowania swej religii.
Tym niemniej pomimo niełatwego kontekstu społecznego obecnej pielgrzymki, trwającej już kampanii wyborczej, Franciszek spotka się w Stanach Zjednoczonych z życzliwym przyjęciem – przypuszcza abp Lori.
„Zobaczy tu kraj, kulturę, która zasadniczo podchodzi z wielkim entuzjazmem do jego wizyty, i to z różnych powodów. Ale ogólnie nastawienie jest dobre. A wśród katolików to podekscytowanie jest jeszcze silniejsze – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Lori. – Franciszek spotka tu życzliwych i wielkodusznych ludzi. I choć praktyki religijne spadają, to jednak w porównaniu z innymi zachodnimi i zsekularyzowanymi krajami, wciąż znajdzie tu jeszcze dużo wiary. Ja chciałbym mu opowiedzieć o wielu wspaniałych ludziach, którzy dbają o swoje małżeństwo. Niektórzy czynią to w sposób wręcz heroiczny. I zwłaszcza teraz w czasie zamętu i rozkładu rodziny, prowadzącego również do ubóstwa, my jako Kościół musimy udzielić takim małżeństwom silnego wsparcia. Osobiście często dochodzę do wniosku, że ci ludzie są bohaterami naszego Kościoła”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.