Tego jeszcze w Wenecji nie było

Po raz pierwszy w historii na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji zostanie pokazany film wyprodukowany przez telewizję watykańską.

Film zatytułowany „Najmniejsza armia świata” weźmie udział w programie pozakonkursowym 72. edycji festiwalu, który rozpocznie się 2 września.

Tematem tego filmu dokumentalnego jest Gwardia Szwajcarska, która już od ponad 500. lat broni papieży. W filmie zobaczyć można między innymi jak nowi rekruci składają przysięgę na wierność Ojcu Świętemu. Ceremonia ta odbywa się co roku 6 maja. Jest to rocznica wydarzeń z 1527 r., kiedy to 147 gwardzistów oddało życie w obronie Papieża Klemensa VII podczas gdy wojska Karola V rozgrabiły Rzym. Reżyser filmu Gianfranco Pannone interesował się jednak przede wszystkim zwykłym życiem i duchowymi przeżyciami młodych Szwajcarów chroniących na co dzień papieża.

 „Pokazuję codziennie życie tych chłopaków. Towarzyszę im w ich codzienności i szkoleniach, aż do dnia kiedy ślubują wierność papieżowi i Kościołowi, stając się w ten sposób prawdziwymi gwardzistami. Lecz najważniejsza jest jednak codzienność. Bardzo podkreśliłem to, co według mnie jest ważnym aspektem tego pontyfikatu: człowieczeństwo. Dlatego nie opowiadam o żołnierzach, ale o ludziach, młodych ludziach, którzy szukają swojego miejsca w świecie. Pokazuję ich zwyczajność, przechadzki, rozmowy, zwierzenia, wątpliwości” – powiedział reżyser Gianfranco Pannone.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama