Podziały między chrześcijanami nadal negatywnie odbijają się na ich świadectwie i misji, pomimo wielu ekumenicznych osiągnięć. Przypomina o tym Franciszek z okazji 50-lecia mieszanej grupy roboczej Kościoła katolickiego i Światowej Rady Kościołów.
Dziś wieczorem w Rzymie odbywa się z tej okazji rocznicowa konferencja. Papież przypomina o utrzymujących się podziałach dotyczących w szczególności kwestii antropologicznych, etycznych i społecznych, a także samej natury jedności Kościoła. Podkreśla, że trzeba im przeciwdziałać z większym zaangażowaniem.
Ojciec Święty przyznaje jednak, że w ciągu minionych 50 lat działalność grupy roboczej umożliwiła większe wspólne świadectwo Kościoła katolickiego i tej najważniejszej organizacji ekumenicznej. Współpraca dotyczy nie tylko ekumenizmu, ale także dialogu międzyreligijnego, pokoju i sprawiedliwości społecznej, a także działalności charytatywnej. Papież podkreśla, że grupa ta nie powinna być zamkniętym w sobie forum, lecz think-tankiem, otwartym na wszystkie możliwości i wyzwania, którym stawiają dziś czoła Kościoły. „Nasz dialog musi być kontynuowany!” – podkreśla Papież, zachęcając do podejmowania istotnych kwestii ekumenicznych, a także do poszukiwania sposobu na dawanie świadectwa o rzeczywistej, choć wciąż niedoskonałej jedności wszystkich ochrzczonych.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.