Roli wychowawczej rodziców poświęcił dziś papież Franciszek swoją katechezę podczas audiencji ogólnej.
FABIO FRUSTACI /PAP/EPA Zauważył, że rodzicom zmuszonym do intensywnej pracy trudno dziś wychowywać swoje dzieci. Ponadto najrozmaitsi eksperci oskarżyli rodzinę o wyrządzanie młodym wielu szkód i doszło do konfliktu między rodziną a społeczeństwem, co szczególnie widoczne jest w szkole.
TŁUMACZENIE:
„Rodzicom grozi wykluczenie siebie z życia swoich dzieci. To jasne, że takie podejście nie jest dobre: nie jest harmonijne, nie dialogiczne i zamiast sprzyjać współpracy między rodziną a innymi instytucjami edukacyjnymi, szkołą oraz wielu innymi, przeciwstawiają je sobie.”
Ojciec Święty zauważył, że w tej sytuacji zadaniem wspólnot chrześcijańskich jest wspieranie misji wychowawczej rodziny.
TŁUMACZENIE:
„Jak wiele mamy wspaniałych przykładów rodziców chrześcijańskich, pełnych ludzkiej mądrości! Ukazują oni, że dobre wychowanie rodzinne jest podstawą humanizmu. Jego promieniowanie społeczne jest bogactwem pozwalającym na zrekompensowanie niedostatków, ran, braków ojcostwa czy macierzyństwa, które dotykają dzieci mniej szczęśliwe.”
Na zakończenie papież Franciszek życzył rodzinom chrześcijańskim, aby Pan obdarzył je wiarą, wolnością i odwagą niezbędnymi dla ich misji. Jak podkreślił, jeśli wychowanie rodzinne odnajdzie dumę ze swego protagonizmu, to wiele rzeczy dla niepewnych rodziców i rozczarowanych dzieci zmieni się na lepsze. Nadszedł czas, aby ojcowie i matki powrócili ze swego wygnania i w pełni podjęli swoją rolę edukacyjną.
Pełny tekst papieskiej katechezy
Zwracając się do naszych rodaków, papież powiedział: „Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś w sposób szczególny prosimy Matkę Jezusa i Jego uważną wychowawczynię, aby wszystkie dzieci znalazły w swoich rodzicach pełnych miłości mistrzów i przewodników, i by mogły „wzrastać w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi”. Niech Pan błogosławi wam i waszym rodzinom! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”
Na zakończenie audiencji papież zaapelował o modlitwę w intencji chińskich katolików oraz za chrześcijan prześladowanych z powodu wyznawanej wiary.
"24 maja katolicy w Chinach będą się nabożnie modlić do Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, czczonej w sanktuarium w Sheshan w pobliżu Szanghaju. Górująca nad tym sanktuarium figura przedstawia Maryję trzymającą wzniesionego w górę swego Syna, ukazując Go światu z otwartymi ramionami, w geście miłości i miłosierdzia. Także i my prosimy Maryję, aby pomogła katolikom w Chinach być bardziej wiarygodnymi świadkami tej miłości miłosiernej pośród swego narodu oraz żyć w duchowym zjednoczeniu z opoką Piotrową, na której zbudowany jest Kościół.
Konferencja Episkopatu Włoch zaproponowała, aby w poszczególnych diecezjach z okazji Wigilii Zesłania Ducha Świętego pamiętano o wielu braciach i siostrach wygnanych lub zabijanych jedynie dlatego, że są chrześcijanami. Są oni męczennikami. Niech ta chwila modlitwy zwiększy świadomość, że wolność religijna jest niezbywalnym prawem człowieka, pogłębi wrażliwość na dramat chrześcijan prześladowanych w naszych czasach oraz aby położono kres tej niedopuszczalnej zbrodni."
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.