Papież uczci rocznicę urodzin Dantego

Ojciec Święty uczci 750-tą rocznicę urodzin Dantego Alighieri. Franciszek wystosuje z tej okazji specjalne przesłanie, które zostanie odczytane podczas oficjalnych uroczystości rocznicowych we włoskim senacie.

Informację tę podał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Kard. Gianfranco Ravasi zaznacza jednocześnie, że w tym hołdzie dla autora Boskiej Komedii Franciszek nie jest bynajmniej wyjątkiem wśród Papieży.

Benedykt XV poświęcił mu całą encyklikę In praeclara summorum. Wykazał w niej, jak bardzo florencki poeta inspirował się w swej twórczości wiarą chrześcijańską. Paweł VI z kolei z okazji 700-lecia urodzin Dantego poświęcił mu List apostolski Altissimi cantus. Opublikował go dokładnie w przeddzień zakończenia Soboru Watykańskiego II, a każdy z ojców soborowych otrzymał od niego w darze egzemplarz Boskiej Komedii. „Niczym tekst sakralny do medytacji” – wspomina kard. Ravasi.

Prefekt Papieskiej Rady ds. Kultury przypomina, że Paweł VI pisał o Dantem z wielkim osobistym zaangażowaniem: „Nasz jest Dane! Nasz, czyli, wiary katolickiej” – pisał Papież Montini, podkreślając wielką moc jego poezji. „Jest ona w stanie radykalnie zmienić człowieka, przeprowadzić go z zamętu do mądrości, z grzechu do świętości, z nędzy do szczęścia, z przerażającej kontemplacji piekła do błogosławionej wizji raju” – czytamy w Liście apostolskim Pawła VI o Dantem Alighieri.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.