W pierwszą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II odprawiono w poniedziałek Mszę dziękczynną w bazylice św. Piotra w Watykanie. Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz nazwał papieża "człowiekiem modlitwy, kontemplacji i czynu" oraz "mistykiem służby".
W Eucharystii uczestniczyły liczne grupy pielgrzymów z Polski przybyłych na rocznicowe uroczystości.
Dziekan Kolegium Kardynalskiego, były watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano, który przewodniczył Mszy, podkreślił, witając wiernych z Polski, że to "szczególny dzień" dla nich. "Dzisiaj - dodał - dziękujemy za wielki dar, jakim był Jan Paweł II".
Kardynał Dziwisz wyraził w kazaniu wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do wyniesienia polskiego papieża na ołtarze. Wymienił Benedykta XVI, który beatyfikował go w 2011 roku, oraz papieża Franciszka, który ogłosił go przed rokiem świętym, a także Kongregację Spraw Kanonizacyjnych i jej prefekta kardynała Angelo Amato.
Osobisty sekretarz polskiego papieża mówił, że prowadził on "święte życie" i pełnił "niezmordowaną służbę Kościołowi i światu". "Był wszystkim dla wszystkich" - podkreślił kardynał Dziwisz. "Możemy nazwać Jana Pawła II prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny" - dodał.
Metropolita krakowski przypomniał, że Karol Wojtyła bronił wartości ludzkiego życia, zwłaszcza tego najbardziej bezbronnego. Zwrócił uwagę na "prorocze podejście" papieża do ludzi młodych. "Mamy w niebie wielkiego orędownika naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych" - zauważył kardynał Dziwisz w kazaniu.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.