„Watykan planuje ofensywę dyplomatyczną przeciwko przemocy religijnej”. Pod takim tytułem ukazał się dziś na łamach dziennika The Australian przeprowadzony w Rzymie wywiad z szefem watykańskiej dyplomacji.
Angielski arcybiskup Paul Gallagher przed objęciem stanowiska sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami był nuncjuszem w Australii.
„Stolica Apostolska będzie kontynuowała dialog z muzułmańskimi zwierzchnikami i uczonymi, zachęcając do respektowania prawdziwych duchowych wartości, płynących z autentycznego doświadczenia religijnego” – powiedział australijskim dziennikarzom watykański „minister spraw zagranicznych”. Przypomniał, że Ojciec Święty równocześnie bardzo wyraźnie odrzuca wszelkie stosowanie przemocy w imię religii, a zatem fundamentalizm religijny, wzywając do potępienia go. „Stolica Apostolska – dodał abp Gallagher – nadal będzie podejmowała wysiłki, by przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktów, które zmuszają chrześcijan czy inne mniejszości religijne i etniczne do opuszczenia domów i miejsc, gdzie ich wspólnoty żyły przez całe wieki”. Podczas tegorocznych obchodów paschalnych Papież kilkakrotnie potępiał przemoc i prześladowanie wyznawców Chrystusa w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Mówił o masakrze studentów w Kenii i o ścinaniu chrześcijan przez bojowników Państwa Islamskiego.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".