„Watykan planuje ofensywę dyplomatyczną przeciwko przemocy religijnej”. Pod takim tytułem ukazał się dziś na łamach dziennika The Australian przeprowadzony w Rzymie wywiad z szefem watykańskiej dyplomacji.
Angielski arcybiskup Paul Gallagher przed objęciem stanowiska sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami był nuncjuszem w Australii.
„Stolica Apostolska będzie kontynuowała dialog z muzułmańskimi zwierzchnikami i uczonymi, zachęcając do respektowania prawdziwych duchowych wartości, płynących z autentycznego doświadczenia religijnego” – powiedział australijskim dziennikarzom watykański „minister spraw zagranicznych”. Przypomniał, że Ojciec Święty równocześnie bardzo wyraźnie odrzuca wszelkie stosowanie przemocy w imię religii, a zatem fundamentalizm religijny, wzywając do potępienia go. „Stolica Apostolska – dodał abp Gallagher – nadal będzie podejmowała wysiłki, by przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktów, które zmuszają chrześcijan czy inne mniejszości religijne i etniczne do opuszczenia domów i miejsc, gdzie ich wspólnoty żyły przez całe wieki”. Podczas tegorocznych obchodów paschalnych Papież kilkakrotnie potępiał przemoc i prześladowanie wyznawców Chrystusa w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Mówił o masakrze studentów w Kenii i o ścinaniu chrześcijan przez bojowników Państwa Islamskiego.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.