Co papież napisał w liście do Castro

Decydujące znaczenie mediacji papieża w zbliżeniu między Kubą a USA potwierdza kluczową rolę, jaką odegrał kubański Kościół katolicki w doprowadzeniu do zmian na komunistycznej wyspie - pisze AFP.

Stolica Apostolska ujawniła - czytamy w depeszy tej agencji z Hawany - że przed kilkoma miesiącami papież Franciszek napisał list do prezydentów Raula Castro i Baracka Obamy, aby zachęcać do "rozwiązania kwestii humanitarnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak sytuacja niektórych więźniów, w celu zapoczątkowania nowej fazy w stosunkach między obu krajami".

W październiku papież zaprosił do Watykanu delegacje obu krajów, aby zaoferować im "swoje dobre usługi w celu ułatwienia konstruktywnego dialogu na temat trudnych kwestii politycznych"; rozmowy te zaowocowały w środę zwolnieniami więźniów i historycznym zbliżeniem obu krajów, które nastąpiło po przeszło pół wieku wrogości.

Wysiłki dyplomatyczne będą kontynuowane w następnych miesiącach: Watykan "będzie nadal popierał inicjatywy podejmowane przez oba kraje w celu polepszenia ich wzajemnych stosunków z korzyścią dla ich obywateli" - ogłosiła Stolica Święta.

Watykańska mediacja powitana z zadowoleniem po obu stronach Cieśniny Florydzkiej - pisze dalej AFP - przyczyniła się również definitywnie do odwrócenia stronicy w historii dziesięcioleci nieporozumień i konfliktów miedzy Kościołem a władzami kubańskimi.

W latach 60. ubiegłego stulecia Kościół manifestował swą opozycję wobec Fidela Castro, a około stu zagranicznych duchownych (głównie z Hiszpanii) zostało przez niego wydalonych z wyspy. Wiele dóbr kościelnych upaństwowiono.

W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku trwała trudna "kohabitacja" władz z Kościołem katolickim.

Od wizyty Jana Pawła II na Kubie w styczniu 1998 roku Kościół stał się interlokutorem komunistycznego rządu. AFP ocenia tę wizytę jako "punkt zwrotny" i początek "nowych relacji miedzy kubańskimi władzami a Kościołem" na Kubie i przypomina: "Papież Polak zakończył swą wizytę w Hawanie wezwaniem: «Kuba musi otworzyć się na świat, a świat musi otworzyć się na Kubę», czym dał wyraz woli doprowadzenia do ewolucji stosunków kubańsko-amerykańskich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama