Jak donosi czwartkowa prasa, we wtorek, przed drugą częścią telewizyjnego monologu na temat Dziesięciorga Przykazań, do jego wykonawcy, aktora i reżysera Roberto Benigniego, zatelefonował papież Franciszek. Benigni nie chce ujawnić szczegółów rozmowy. Jego współpracownicy zapewniają, że była serdeczna.
Z gratulacjami dla wykonawcy pospieszyli przedstawiciele wspólnoty żydowskiej oraz hierarchowie Kościoła katolickiego. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella wyraził uznanie dla Benigniego za to, że potrafił połączyć wiarę i kulturę, „co nieczęsto się udaje” i pomógł telewidzom zastanowić się nad dziesięciorgiem przykazań. „Także nam, ludziom Kościoła”, dodał hierarcha.
Przypomniał, że „od dziesięcioleci nie przestaje powtarzać, ze Kościołowi potrzebna jest nowa apologia wiary, czyli nowej nowe przedstawienie. Benigni pokazał, jak to należy robić i jak chrześcijanin powinien czytać Stary Testament”. Według abp. Fisichelli, mieliśmy do czynienia „ze świadectwem, a nie widowiskiem”.
Przeczytaj też:
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.