Pełna współczucia służba społeczeństwu to temat przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, skierowanego do sikhów na obchodzone przez nich w listopadową pełnię księżyca (w tym roku 6 listopada) święto Prakash Diwas.
Jego okazją jest rocznica urodzin guru Nanaka, który w XV wieku po Chrystusie założył w indyjskim Pendżabie tę monoteistyczną religię. „Służbę ze współczuciem można nazwać sercem każdej wielkiej religii – piszą do sikhów zwierzchnicy watykańskiej dykasterii. – Dla nas chrześcijan znajduje to doskonały wyraz w osobie samego Jezusa.
„Pełnić służbę ze współczuciem znaczy wychodzić ku ubogim, potrzebującym, chorym, starcom, niepełnosprawnym, migrantom, uchodźcom, wyzyskiwanym i prześladowanym – czytamy w przesłaniu do sikhów. – Trzeba przy tym przełamywać wszelkie bariery, rezygnując z własnych korzyści i wygód. Ich bowiem również stworzył Bóg, są zatem naszymi braćmi i siostrami, należąc do naszej wielkiej ludzkiej rodziny”.
Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zwraca uwagę, że „wzrastające w dzisiejszym świecie skłonności do materializmu, konsumpcjonizmu czy indywidualizmu czynią niestety ludzi coraz bardziej egocentrycznymi, nieczułymi i obojętnymi na potrzeby i cierpienia innych. Potępiając te niepokojące tendencje Papież Franciszek, którego słowa oraz gesty współczucia i służby stały się już przysłowiowe, zaapelował o kulturę, w której każdy czuje się umiłowany, chciany i objęty troską, a nikogo nie uważa się «za niepotrzebnego, będącego nie na swoim miejscu czy do odrzucenia» (Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015 r.)” – przypomniano w watykańskim przesłaniu do wyznawców sikhizmu.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.