Watykańskie przesłanie do sikhów

Pełna współczucia służba społeczeństwu to temat przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, skierowanego do sikhów na obchodzone przez nich w listopadową pełnię księżyca (w tym roku 6 listopada) święto Prakash Diwas.

Jego okazją jest rocznica urodzin guru Nanaka, który w XV wieku po Chrystusie założył w indyjskim Pendżabie tę monoteistyczną religię. „Służbę ze współczuciem można nazwać sercem każdej wielkiej religii – piszą do sikhów zwierzchnicy watykańskiej dykasterii. – Dla nas chrześcijan znajduje to doskonały wyraz w osobie samego Jezusa.

„Pełnić służbę ze współczuciem znaczy wychodzić ku ubogim, potrzebującym, chorym, starcom, niepełnosprawnym, migrantom, uchodźcom, wyzyskiwanym i prześladowanym – czytamy w przesłaniu do sikhów. – Trzeba przy tym przełamywać wszelkie bariery, rezygnując z własnych korzyści i wygód. Ich bowiem również stworzył Bóg, są zatem naszymi braćmi i siostrami, należąc do naszej wielkiej ludzkiej rodziny”.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zwraca uwagę, że „wzrastające w dzisiejszym świecie skłonności do materializmu, konsumpcjonizmu czy indywidualizmu czynią niestety ludzi coraz bardziej egocentrycznymi, nieczułymi i obojętnymi na potrzeby i cierpienia innych. Potępiając te niepokojące tendencje Papież Franciszek, którego słowa oraz gesty współczucia i służby stały się już przysłowiowe, zaapelował o kulturę, w której każdy czuje się umiłowany, chciany i objęty troską, a nikogo nie uważa się «za niepotrzebnego, będącego nie na swoim miejscu czy do odrzucenia» (Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2015 r.)” – przypomniano w watykańskim przesłaniu do wyznawców sikhizmu.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama