Zawsze miłość, nigdy nienawiść

„NIE wszelkim dyskryminacjom! Zarówno ze względu na religię, rasę jak i kulturę. Religie zawsze niosą ze sobą miłość, nigdy nienawiść”. To przesłanie papież Franciszek wysłał światu, spotykając się z zawodnikami, którzy dzisiejszego wieczoru rozegrają na Stadionie Olimpijskim w Rzymie międzyreligijny mecz na rzecz pokoju.

Ojciec święty podziękował zawodnikom i trenerom, że tak chętnie przyłączyli się do tej inicjatywy głoszącej pokój i braterstwo. Głównym organizatorem meczu jest były argentyński piłkarz, a obecnie działacz sportowy Javier Zanetti, który podjął myśl takiego „meczu pokoju” rzuconą przez papieża. „Dzisiaj rozegramy wyjątkowy mecz, który wszyscy wygramy – mówił Zanetti na początku spotkania. - Dzisiejszego wieczoru zawodnicy reprezentujący różne religie i wyznania wyślą ze Stadionu Olimpijskiego przesłanie pokoju, wzajemnego szacunku i braterstwa. Boisko stanie się narzędziem, dzięki któremu przesłanie to dotrze na cały świat”.

Franciszek z mocą przypomniał, że sport może wnieść duży wkład w budowanie pokojowego współistnienia narodów, gdzie nie będzie miejsca na żadną dyskryminację i poniżanie kogokolwiek.

„Mecz, który rozegracie dzisiejszego wieczoru, będzie na pewno okazją do tego, by zebrać fundusze na projekty solidarności. Przede wszystkim będzie to jednak okazja do podjęcia refleksji nad uniwersalnymi wartościami, które piłka nożna i sport mogą budować. Są to: lojalność, dzielenie się, otwartość, przyjęcie drugiego, dialog, zaufanie – mówił ojciec święty. - Te wartości łączą wszystkich ludzi niezależnie od rasy, kultury i wyznawanej wiary. Dzisiejsze wydarzenie sportowe ma wielkie znaczenie symboliczne, by pokazać, że budowanie kultury spotkania jest możliwe, że możliwe jest także budowanie świata pokoju, w którym ludzie różnych religii – zachowując swoją tożsamość – mogą żyć w harmonii i wzajemnym szacunku”.

Franciszek przypomniał też sławom światowego futbolu, że piłkarze są podziwiani przez młodzież. Stąd – jak dodał – trzeba dobrego przykładu zarówno na boisku, jak i poza nim. „Poprzez waszą codzienną postawę, poprzez waszą wiarę, duchowość, człowieczeństwo i altruizm możecie dawać świadectwo o tym, że pokojowe współistnienie jest możliwe i że można budować społeczeństwo na miłości, solidarności i pokoju ” – mówił papież, dodając, że właśnie w ten sposób buduje się prawdziwą kulturę spotkania.

Franciszek przekazał zawodnikom drzewko oliwne, które z okazji dzisiejszego meczu zostanie zasadzone na terenie należącym do Stadionu Olimpijskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama