Ojciec Święty zachęcił na Twitterze „wszystkie parafie i wspólnoty katolickie, by w sposób szczególny modliły się w tym końcu tygodnia” w ich intencji.
Franciszek pamięta też o potrzebie podjęcia konkretnych kroków na rzecz przywrócenia pokoju i stabilności w regionie. „Proszę wspólnotę międzynarodową, by chroniła wszystkie ofiary przemocy w Iraku” – napisał Papież na Twitterze.
Nie ustają też inne kościelne inicjatywy uwrażliwiające opinię międzynarodową na los irackich wyznawców Chrystusa prześladowanych przez dżihadystów. Komunikat w tej sprawie wydał przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). „W modlitewnej jedności z Papieżem i wszystkimi cierpiącymi pragniemy wyrazić uczucia naszych wiernych Kościoła katolickiego w Europie – napisał kard. Peter Erdő. – Zapewniamy o naszej duchowej bliskości i chcemy ponowić apel do wspólnoty międzynarodowej, aby uczyniła więcej dla powstrzymania tej tragedii. Możemy mieć jedynie ufność, że jak najszybciej zamilknie broń i powróci porządek, by przynieść nadzieję” – dodał przewodniczący CCEE.
Z kolei w Ameryce Północnej inicjatywy solidarności z bliskowschodnimi chrześcijanami rozłożą się na najbliższe niedziele. W Kanadzie specjalne modlitwy o pokój będą odprawiane w różnych sanktuariach i katedrach od jutra aż po 4 października. Natomiast w USA głównym dniem modlitwy w tej intencji będzie następna niedziela, 17 sierpnia. Episkopaty obu krajów przypominają zarazem o potrzebie wsparcia humanitarnego dla często pozbawionych dachu nad głową i miejsc kultu wyznawców Chrystusa z Iraku i Syrii.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.