Stolica Apostolska opowiada się za konstruktywnym dialogiem z władzami chińskimi

Tak powiedział kard. Pietro Parolin w przededniu papieskiej podróży do Korei, gdzie, jak zaznacza, Kościół jest „organizacją religijną mającą duży wpływ na społeczeństwo”.

„Kościół katolicki w Chińskiej Republice Ludowej jest żywy i aktywny; stara się być wierny Ewangelii, przekraczając ograniczenia i trudności – powiedział watykański sekretarz stanu w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim Famiglia Cristiana. – Stolica Apostolska opowiada się za konstruktywnym dialogiem z władzami świeckimi, by znaleźć rozwiązanie problemów, które ograniczają pełne wyznawanie wiary przez katolików, oraz by zapewnić klimat autentycznej wolności religijnej”.

Kard. Pietro Parolin nakreśla napełniający otuchą obraz warunków, w jakich działa Kościół na Wschodzie, a zwłaszcza w Korei Południowej: „Najnowsze badania wykazały, że Kościół katolicki w Korei, mający 5,5 mln wiernych (jeszcze w 1955 roku było ich jedynie 0,25 mln) na 52 mln ludności (10,4 procent mieszkańców) jest organizacją religijną, która ma duży wpływ na lokalną społeczność. Jego wkład w rozwój kraju w różnych sektorach jest bardzo ceniony – szczególnie ze względu na 328 instytucji edukacyjnych (od szkół podstawowych po średnie oraz uczelnie wyższe i ośrodki kształcenia specjalnego), 200 ośrodków charytatywnych i socjalnych, 40 szpitali, [oraz wiele innych placówek] 9 kolonii dla trędowatych, 513 domów dla osób starszych i niepełnosprawnych, 277 domów dziecka i przedszkoli, 83 poradnie rodzinne oraz inne placówki ochrony życia”. Hierarcha wspomina ponadto „uznanie, jakim cieszą się katolicy ze względu na swój lojalny i sumienny udział w życiu społecznym kraju oraz szczególny wkład w rozwój ludzki poprzez szerzenie ideałów Ewangelii i pozytywny wpływ na ogólny postęp”.

„W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ziarenko gorczycy wspólnoty chrześcijańskiej w Korei, również dzięki zagwarantowaniu wolności wyznania, stało się mocnym drzewem z wieloma gałęziami – mówi watykański sekretarz stanu. – Korea, będąca terenem misyjnym, teraz już sama ewangelizuje. Przy okazji wizyty Papieża Franciszka Kościół będzie mógł ponownie zastanowić się nad rolą i misją głoszenia Dobrej Nowiny i wzrastania w «pasji» ewangelizacyjnej. Obecnie jest 957 koreańskich misjonarzy – księży i zakonnic – pracujących w 77 krajach Europy, Oceanii, Ameryki Łacińskiej, a szczególnie Azji”. Podsumowując, kard. Parolin zauważa: „Historia Korei pozwala dotknąć prawdy, że Ewangelię można inkulturować i przynosi ona owoc w każdym środowisku, odpowiadając na najgłębsze oczekiwania narodów”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg