Oświadczenie ws. zatrzymania salezjanina

Fakty, o które podejrzany jest ks. Mieczysław jednoznacznie potępiamy. Są one bardzo bolesne dla ofiary, jej rodziny, jak również dla naszego środowiska i nie powinny nigdy mieć miejsca - napisał w specjalnym oświadczeniu przesłanym KAI przełożony inspektorii krakowskiej salezjanów ks. Dariusz Bartocha SDB.

Zapewnił w nim, że Towarzystwo Salezjańskie z pełną determinacją dąży do ustalenia całej prawdy w tej bardzo bolesnej sprawie i naprawienia wyrządzonej krzywdy. Ks. Mieczysław W. został zatrzymany w związku podejrzeniem o molestowanie małoletniej. W środę zakopiańska prokuratura przedstawiła mu zarzut wykorzystania seksualnego dziewięciolatki.

Poniżej pełny tekst oświadczenia

Oświadczenie w sprawie zatrzymania ks. Mieczysława W.

17 czerwca 2014 roku w godzinach wieczornych został zatrzymany do wyjaśnienia ksiądz Mieczysław W. Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria Krakowska współpracuje z organami ścigania w celu rzetelnego wyjaśnienia całej sprawy.

Kontaktowaliśmy się z rodziną pokrzywdzonej, oferując konieczną pomoc, zwłaszcza duszpasterską i psychologiczną. Fakty, o które podejrzany jest ks. Mieczysław jednoznacznie potępiamy. Są one bardzo bolesne dla ofiary, jej rodziny, jak również dla naszego środowiska i nie powinny nigdy mieć miejsca.

Godzinę po otrzymaniu zgłoszenia o zaistniałym fakcie domniemany sprawca został wezwany do stawienia się w domu prowincjalnym, celem udzielenia wyjaśnień i uniemożliwienia choćby przypadkowego kontaktu z ofiarą. Sprawa została skierowana do specjalnie powołanej Komisji do spraw Nadużyć, o czym zostały poinformowane zwierzchnie władze kościelne.

Jeszcze przed zatrzymaniem, zgodnie z wewnętrznymi procedurami, zawiesiłem ks. Mieczysława w czynnościach duszpasterskich, niezależnie od miejsca jego pobytu, co oznacza zakaz sprawowania sakramentu pokuty, przepowiadania słowa Bożego, katechizacji i publicznego przewodniczenia liturgii eucharystycznej, oraz wydałem mu zakaz kontaktu
z nieletnimi.

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria Krakowska z pełną determinacją dąży do ustalenia całej prawdy w tej bardzo bolesnej sprawie i naprawienia wyrządzonej krzywdy.

TOWARZYSTWO SALEZJAŃSKIE
Inspektoria Krakowska p.w. św. Jackca
ks. Dariusz Bartocha sdb
inspektor
Krakow, 18 czerwca 2014 roku

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg