Rynki finansowe nie mogą kierować losami narodów - powiedział papież Franciszek przyjmując uczestników kongresu, zorganizowanego przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” nt. inwestowania zaangażowanego społecznie (impact investing), które pomaga zwalczać ubóstwo i nierówności społeczne.
Ojciec Święty wezwał do przywrócenia etyki w „przestrzeń świata finansów”. - Nie możemy już dłużej tolerować tego, że rynki finansowe raczej kierują losami narodów niż zaspokajają ich potrzeby, ani tego, że nieliczni osiągają olbrzymie bogactwa dzięki spekulacjom finansowym, podczas gdy wielu jest bardzo obciążonych ich skutkami - stwierdził papież.
Zauważył, że innowacje technologiczne zwiększyły szybkość transakcji finansowych, ale wzrost ten ma sens tylko wtedy, gdy poprawia się także „zdolność do służby dobru wspólnemu”.
Spekulowanie cenami produktów spożywczych uznał za „skandal, który ma poważne konsekwencje dla dostępu najuboższych do żywności”. Dlatego rządy całego świata powinny bezzwłocznie zaangażować się w rozwijanie międzynarodowych ram dla wspierania rynku inwestycji zaangażowanych społecznie, aby przeciwstawić się „ekonomii wykluczenia i odrzucenia”.
Na zakończenie Franciszek prosił Boga, by pomógł nam nie zapominać o przemijalności dóbr ziemskich i angażować się na rzecz wspólnego dobra z miłością, szczególnie do najuboższych i najsłabszych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.