Abp Gänswein o nakładaniu chrześcijanom kagańca

Prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein zarzucił politykom Unii Europejskiej brak reakcji w obliczu coraz liczniejszych ataków na wartości i symbole chrześcijańskie oraz aktów wandalizmu na budynki kościelne naszym kontynencie.

Seketarz papieża seniora Benedykta XVI przewodniczył 18 maja tradycyjnej pielgrzymce szwajcarskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie do opactwa benedyktyńskiego w Einsiedeln. Koncelebrował tam Mszę z opatem Einsideln o. Urbanem Federerem i emerytowanym biskupem pomocniczym Churu Peterem Henricim, a wcześniej wygłosił konferencję nt. chrześcijan cierpiących za wiarę w Europie.

Zdaniem abp. Gänsweina, antysemickie lub islamofobiczne czyny i wypowiedzi są słusznie krytykowane przez media i polityków, ale Europa powinna też okazywać więcej czujności wobec nietolerancji i dyskryminacji dotykających chrześcijan. Powołał się on na najnowszy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nt. zbrodni nienawiści, z którego wynika, że chrześcijanie bardzo często padają ich ofiarą. - Gdzie jest reakcja naszych polityków? - pytał hierarcha.

Według niego, w Unii Europejskiej rozwija się wojujący sekularyzm i niektórzy próbują nałożyć chrześcijanom kaganiec, zepchnąć religię na margines, zaatakować rodzinę, która fundamentem społeczeństwa i podstawową troską Kościoła. Kontynent europejski nie będzie mógł żyć, jeśli odetnie się go od jego chrześcijańskich korzeni, gdyż pozbawiłoby go to duszy - zaznaczył arcybiskup.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama