Ponad 3 tys. osób przeszło w niedzielę ulicami Poznania w Marszu dla Życia przebiegającym pod hasłem „Zrób krok! Zróbmy razem milion kroków dla życia!”. Do jego uczestników i organizatorów swoje pozdrowienia skierował również w specjalnym liście papież Franciszek.
rzed rozpoczęciem Marszu, który wyruszył spod Poznańskich Krzyży na pl. Adama Mickiewicza upamiętniających powstanie poznańskie 1956 r., a zakończył się na Ostrowie Tumskim przed katedrą, list przesłany z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej odczytał poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek.
„Niech świadectwo rodzin katolickich, ich troska o życie, będzie istotnym zadaniem ewangelizacji. Niech będzie także okazją, by ukazać wszystkim, z szacunkiem i odwagą, piękno małżeństwa, rodziny i poczętego życia w świetle nauczania Chrystusa” – napisał w imieniu Ojca Świętego abp Angelo Becciu.
Abp Becciu podkreślił też, że papież Franciszek życzy uczestnikom i organizatorom poznańskiego Marszu dla Życia, aby jego przesłanie, „oparte o słowa św. Jana Pawła II: «Przyszłość świata idzie przez rodzinę», uwrażliwiło wszystkich, a szczególnie instytucje odpowiedzialne za podejmowanie konkretnych działań, na potrzeby rodzin i ochronę życia”.
Poznański Marsz przebiegał w tym roku pod hasłem „Zrób krok! Zróbmy razem milion kroków dla życia!”. Jak wyjaśnia KAI Natalia Kaczmarek z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, koordynatorka wydarzenia, organizatorzy pragną realizować słowa św. Jana Pawła II: „Przyszłość świata idzie przez rodzinę”.
"Dzisiaj, gdy rodzina jest zagrożona na różnych płaszczyznach, pragniemy przypominać o ewangelicznym modelu rodziny i wychowania, by był on obecny w przestrzeni publicznej. Chcemy tym działaniem realizować wielkie duchowe dziedzictwo, które pozostawił na św. Jan Paweł II, Papież Rodziny" – tłumaczy Kaczmarek.
Poznański Marsz poprzedził festyn dla rodzin, podczas którego śpiewała Magda Anioł z zespołem. Stanowił on jednocześnie finał ogólnodiecezlanej akcji prowadzonej do Dnia Świętości Życia (25 marca) pod hasłem „Pieluszka dla Maluszka”. Jak ogłoszono zebrano podczas niej ponad 16 tys. pieluch.
Pieluchy zebrane w 32 miejscach archidiecezji poznańskiej, które włączyły się w tę akcję, m.in. w parafiach, szkołach i przedszkolach, zostaną w Dniu Matki przekazane potrzebującym: podopiecznym Domu Samotnej Matki w podpoznańskim Kiekrzu, domom dziecka oraz ubogim, wielodzietnym rodzinom – powiedziała KAI Martyna Michor, członek zespołu organizacyjnego akcji.
W czasie samego Marszu ulicami Poznania przeszło ponad 3 tys. osób. Manifestowały one śpiewem oraz poprzez niesione na banerach i flagach hasła, swoje przywiązanie do największej wartości, jaką jest ludzkie życie oraz pragnęły zwrócić uwagę opinii publicznej i władz na sytuację rodziny, w której to życie się poczyna i kształtuje.
– Dziś z niepokojem patrzymy w przyszłość, ale pragniemy, aby nasze pojedyncze głosy złączyły się wielki chór przypominający o godności ludzkiego życia, które musi być szanowane i wspierane od chwili poczęcia – przekonywali organizatorzy Marszu w ogłoszonym dziś przesłaniu.
Marsz dla Życia zakończył się Mszą św. sprawowaną w katedrze poznańskiej. Natomiast duchowym przygotowaniem do Marszu była 9-dniowa nowenna w intencji życia za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którą odmawiano w kolejnych poznańskich świątyniach. W wieczór poprzedzający Marsz odbyło się z kolei czuwanie modlitewne w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie czuwanie.
Koordynatorem poznańskiego Marszu dla Życia, który honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki, było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Natomiast w skład komitetu organizacyjnego tego wydarzenia weszły także: Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, Fundacja „Głos dla Życia”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.