Kard. Kasper krytykuje Kongregację Nauki Wiary

Kard. Walter Kasper banalizuje krytyczną opinię Kongregacji Nauki Wiary na temat liberalnego i większościowego nurtu amerykańskich zakonnic.

W ubiegłym tygodniu z przedstawicielkami sióstr spotkał się prefekt kongregacji kard. Gerhard Müller. Zarzucił im promowanie amerykańskiej teolog Elizabeth Johnson, której poglądy zostały skrytykowane przez doktrynalną komisję episkopatu USA, ponieważ zawierają poważne błędy doktrynalne. Kard. Müller wyraził też zaniepokojenie wpływami gnostycznymi, które stawiają zakonnice poza Kościołem i chrześcijańską wiarą. Zaznaczył, że sytuacja jest poważna.

Do zarzutów kard. Müllera odniósł się przebywający w tych dniach w USA kard. Walter Kasper. W jego przekonaniu są one przykładem wąskiego myślenia, które charakteryzuje niekiedy Kurię Rzymską. „Jeśli masz problemy z przełożonymi zakonów żeńskich, to musisz z nimi dyskutować, dialogować, wymieniać poglądy” – powiedział kard. Kasper i dodał: „Prawdopodobnie siostry muszą coś zmienić. I prawdopodobnie również Kongregacja Nauki Wiary musi trochę zmienić swoją mentalność”. Kard. Kasper zapewnił też o swym uznaniu dla feministycznej teolog, której amerykański episkopat zarzuca poważne błędy doktrynalne. Przypomniał, że również św. Tomasz z Akwinu został potępiony przez swego biskupa. „Jest ona zatem w dobrym towarzystwie” – powiedział purpurat.

Wystąpienie kard. Kaspera to kolejny akt medialnego zamieszania wokół Watykanu. 81-letni kard. Kasper choć nie pełni już w Stolicy Apostolskiej żadnej funkcji, niesłusznie jest przedstawiany jako „teolog Papieża”. W przeciwieństwie do kard. Kaspera, Papież Franciszek w pełni respektuje zadania Kongregacji Nauki Wiary oraz jej prefekta. Niedawno potwierdził, że jest to najważniejsza kongregacja w Watykanie, do niej należy rozstrzyganie otwartych kwestii teologicznych, a orzeczenia jej prefekta nie są prywatnymi opiniami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Teotym
  11.05.2014 01:03
  Uszy bolą jak się słucha takie aroganckie bzdury ze strony kardynała, pod adresem Kongregacji Nauki Wiary w jej walce z buntowniczymi zakonnicami.
 • _jasiek
  11.05.2014 19:24
  _jasiek
  Jest coraz gorzej ...

  Kard. Kasper stwierdził, że według Ojca Świętego aż połowa dzisiejszych małżeństw jest sakramentalnie nieważna. Zapewnił też, że Kościół nie potępia „kontroli urodzin”. Wezwał do uznania rozwodów.

  Emerytowany kardynał Walter Kasper gościł w ostatnich dniach w Nowym Jorku. Udzielił tam kilku wywiadów, w których poruszono kwestie dotyczące rodziny. Powiedział, że pojęcie „heroicznej cnoty”, które zakazuje popełniania cudzołóstwa i innych seksualnych grzechów jest niedoścignionym ideałem i nie jest przeznaczone dla „przeciętnego chrześcijanina”. Kard. Kasper zapewniał o sympatii papieża wobec jego poglądów dotyczących "miłosierdzia".

  źródło:

  http://www.fronda.pl/a/niezwykle-slowa-kard-kaspera-na-temat-rodziny-i-papieza,37323.html
 • _jasiek
  12.05.2014 09:37
  _jasiek
  I niestety ma możnego sojusznika wśród kurialnych kardynałów (który ma jeszcze ~17 miesięcy do osiągnięcia kościelnego wieku emerytalnego):

  Kardynał Lorenzo Baldisseri wezwał do modernizacji nauczania Kościoła na temat rodziny. Kościół nie egzystuje "poza czasem", a jego przesłanie powinno być zakorzenione w "teraźniejszości" - przekonywał.
  Kard. Lorenzo Baldisseri jest urzędnikiem Kurii Rzymskiej oraz sekretarzem generalnym Synodu Biskupów.
  Hierarcha uważa, że nadszedł czas, by „zmodernizować” nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. Przekonuje, że „Kościół nie egzystuje poza czasem”, a „jego przesłanie powinno być zakorzenione w teraźniejszości, z pełnym poszanowaniem dla integralności tego, kto je otrzymuje”.
  Kard. Baldisseri powiedział, że synody, które odbędą się w październiku i w lutym przyszłego roku, będę poświęcony sprawom rodziny. „Pozwolą one na bardziej odpowiednią względem oczekiwań ludzi odpowiedź” – mówił kardynał. Stwierdził też, że dokument Jana Pawła II „Familiaris Consortio” należy „zmodernizować”. Podkreślił, że został on wydany 33 lata temu
  Źródło:
  http://www.fronda.pl/a/kardynal-wzywa-do-modernizacji-nauczania-kosciola,37341.html

 • Halina
  12.05.2014 13:35
  Jeżeli tak ważna osoba, jak sekretarz Synodu kardynał Baldisseri nawołuje do "modernizacji" nauczania KK w sprawach rodziny i małżeństwa, to znaczy, że sprawa jest już przyklepana. Ani kardynałowie Kasper, Marx, Maradiaga, ani Baldisseri nie głosiliby tych herezji, żeby nie mieli poparcia papieża.
  Ale na łamach GN nie sposób znaleźć jakichś tekstów, które by wyjaśniały, jak to się stało, że jawnie przygotowuje się katolików do zmiany doktryny.
  Po 33 latach nauka Jana Pawła II okazuje się nieaktualna. Tak głosi Baldisseri. Mamy więc Kościół, który zmienia nauczanie w zależności od tego, kto jest papieżem i od tego, czego życzą sobie wierni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.