Święto Krzyży w Hiszpanii

W wielu miejscowościach Hiszpanii, a szczególnie w regionie autonomicznym Andaluzji, stanęły na ulicach i placach pięknie przyozdobione krzyże. Trwa tam tzw. „święto krzyży”, inaczej „święto krzyża majowego”.

Obchodzi się je także w Ameryce Łacińskiej.

Święto Krzyży ma długą tradycję. Upamiętniało ono nie tylko znalezienie krzyża Chrystusa przez św. Helenę, które w liturgii obchodzono 3 maja, ale także zwycięstwo wiary chrześcijańskiej po rekonkwiście. Ponadto mieszkańcy prosili Boga o błogosławieństwo i obfite plony.

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w Hiszpanii; żywa i soczysta zieleń pól łączy się z bogactwem różnokolorowych kwiatów. W Andaluzji to przede wszystkim wszechobecna bugenwilla, która zdobi krzyże, jakie od kilku dni pojawiły się na placach i ulicach. W miejscowości Feria koło Badajoz jest ich aż siedemdziesiąt.

Dzisiaj wieczorem w wielu miejscowościach odbędą się uroczyste procesje. Święto Krzyży jest szczególnie uroczyste i piękne w Granadzie, gdzie według tradycji w 1625 r. mieszkańcy wznieśli alabastrowy krzyż w dzielnicy św. Łazarza. Uczcili to tańcami, dobrym jedzeniem i winem. Z czasem zwyczaj wznoszenia przyozdobionych krzyży na początku maja pojawił się także w innych dzielnicach miasta. Najpiękniejszy z nich otrzymuje specjalną nagrodę.

Główne uroczystości Święta Krzyży odbywają się 3 maja.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.