Współbolenie z Maryją

W Hiszpanii Wielka Sobota to przede wszystkim dzień Matki Bożej Soledad, czyli samotnej.

Choć w procesjach niesione są pasos przedstawiające Jezusa w grobie, częste są tzw. „procesje kondolencyjne” z figurą Maryi opłakującej w samotności śmierć Syna.

Po gwarnych procesjach Wielkiego Piątku dzisiaj zapanowała prawie cisza. Wprawdzie wychodzą jeszcze procesje, ale są już mniej liczne i nie tak okazałe. Zmęczenie z poprzednich dni łączy się z oczekiwaniem na zmartwychwstanie Jezusa.

Wielka Sobota to także towarzyszenie Maryi w jej bólu po śmierci Syna. W Guadix w kościele Santo Domingo wierni „składają Matce Bożej kondolencje”, odmawiając specjalne modlitwy przewidziane właśnie na Wielką Sobotę. „Kondolencyjny” charakter ma też procesja maryjna w Granadzie, która wyrusza ze słynnej Alhambry. Ciekawą tradycję posiada Malaga, gdzie w parafii Santo Domingo odbywa się „celebracja samotności Maryi” według rytuału zatwierdzonego przez Jana Pawła II. Zastąpił on Mszę, jaką na mocy przywileju Benedykta XIV sprzed ponad 250 lat celebrowano w tym kościele. Była to jedyna na całym świecie Msza odprawiana w Wielką Sobotę.

Dla hiszpańskiej Polonii Wielka Sobota to przede wszystkim tradycyjna święconka. W tym dniu w kościele są prawie wszyscy. W metrze i w autobusie ciekawość budzą pięknie przybrane koszyczki i kolorowe pisanki. W Avili tamtejsza Polonia podbiła całe miasto kursem malowania pisanek, który cieszy się dużym powodzeniem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama