Biskup Limburga odchodzi

Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst przestał kierować niemiecką diecezją Limburg.

Jego rezygnację przyjął dziś papież Franciszek i mianował administratorem apostolskim diecezji Manfreda Grothe, biskupa pomocniczego z Paderborn. Pełni on zarazem funkcję przewodniczącego komisji badającej tzw. „sprawę Limburga”.

Jak głosi komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej, na decyzję papieża wpływ miał nie tylko raport pokontrolny dotyczący wysokich kosztów budowy nowej siedziby biskupa Limburga. Duże znaczenie miała zwłaszcza utrata zaufania wiernych w diecezji.

Bp Tebartz-van Elst w odpowiednim czasie otrzyma nowe obowiązki. „Ojciec Święty prosi duchowieństwo i wiernych diecezji Limburg o zrozumienie decyzji Stolicy Apostolskiej i przyjęcie jej w atmosferze miłosierdzia i pojednania” - czytamy w watykańskim komunikacie.

54-letni biskup Tebartz-van Elst, który 28 listopada 2007 r. objął rządy w diecezji limburskiej, od wielu miesięcy jest przedmiotem krytyki. Wybuchła ona po ukazaniu się informacji o zbyt wysokich kosztach budowy nowej siedziby biskupa. Koszty te – m.in. z powodu surowych przepisów dotyczących obiektów znajdujących się na liście zabytków – okazały się trzykrotnie wyższe od wstępnie planowanych.

Hierarsze zarzucano, że rozrzutnie wydawał pieniądze przy budowie swojej rezydencji i nowego ośrodka diecezjalnego św. Mikołaja oraz że kierował swoją diecezją w sposób autorytarny i despotyczny.

W październiku ub. roku papież Franciszek „urlopował” kontrowersyjnego biskupa do czasu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów, nie usunął go jednak z urzędu. Po tej decyzji Watykanu wszyscy czekali z wielką uwagą na końcowy raport komisji, która miała ocenić, czy doszło do nieprawidłowości w realizacji inwestycji. Koszty budowy, oceniane wstępnie na 5,5 miliona euro, wyniosły – jak dotąd – 31 milionów euro.

Tymczasem niektóre z zarzutów okazały się bezpodstawne, a wśród obrońców biskupa jest m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

Od początku marca br. Kongregacja ds. Biskupów była w posiadaniu raportu powołanej przez przewodniczącego episkopatu Niemiec komisji, mającej zbadać stan finansowy diecezji oraz jej biskupa. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet, został przyjęty przez papieża w minioną sobotę na rutynowej audiencji. Jednym z tematów rozmowy była z pewnością sprawa biskupa Tebartz-van Elst, który – jak poinformowały media niemieckie - spotkał się z kard. Oulletem 24 marca w Rzymie.

W związku z zaistniałą sytuacją w diecezji Limburg przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx zwołał dzisiaj popołudniu konferencję prasową w Berlinie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEMCY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg