Na Jasnej Górze rozpoczyna się w sobotę Kapituła Generalna, która ma za zadanie wybór nowych władz zakonu paulinów. Zwoływane co sześć lat gremium jest najwyższą władzą w zakonie, a jego posiedzenie stanowi wydarzenie najwyższej rangi w życiu paulinów.
W czasie trwania Kapituły dokonuje się wyboru najwyższego przełożonego, czyli generała zakonu paulinów. Omawia się też najważniejsze sprawy i wydaje obowiązujące wszystkich paulinów uchwały i decyzje. Jak podało Biuro Prasowej Jasnej Góry, na Kapitułę Generalną przybyli do Częstochowy przedstawiciele wszystkich prowincji zakonu.
Swoją służbę jako generał zakonu zakończy o. Izydor Matuszewski. Funkcję tę pełnił przez dwie sześcioletnie kadencje. Podczas obecnej Kapituły Generalnej zostanie wybrany nowy generał zakonu wraz z Radą czyli Definitorium.
Kolejnym krokiem będą nominacje nowych przeorów we wszystkich klasztorach paulinów w Polsce i na świecie, a więc także na Jasnej Górze. Zgodnie z Konstytucjami Zakonu nowy generał ze swoją nowo wybraną Radą ma trzy miesiące, aby mianować przeorów i zarząd wszystkich placówek paulińskich. Poza Polską paulini są też obecni m.in. w Hiszpanii, Słowacji, Włoszech, Chorwacji i Australii.
Posługę kończy także o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Stosownie do Konstytucji Zakonu kadencja przeora trwa trzy lata, a o. Roman Majewski pełnił ten urząd już drugą kadencję, czyli łącznie przez 6 lat.
W tegorocznej kapitule wyborczej uczestniczyć będzie 59 delegatów ojców i braci zakonu paulinów. Wśród nich jest 37 paulinów - delegatów z okręgów wyborczych i 22 paulinów wchodzących w skład Kapituły z racji pełnionego urzędu.
Zakon paulinów powstał w XIII wieku na ziemi węgierskiej. Za wzór życia paulini obrali sobie św. Pawła z Teb w Egipcie, pustelnika, który - według przekazu św. Hieronima - żył aż 113 lat, z czego 90 lat w grocie skalnej na pustyni egipskiej. Do Polski paulini przybyli w 1382 roku zakładając pierwszy swój klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie.
Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.