„Pozdrawiam wszystkich chorych i cierpiących. Ukrzyżowany Chrystus jest blisko was: przylgnijcie do niego!”. W ten sposób Papież zaznaczył na Twitterze obchodzony w Kościele po raz 22. Światowy Dzień Chorego.
Warto przypomnieć, że w ostatnią niedzielę na Anioł Pański Franciszek zwrócił się do pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i rodzin zajmujących się swymi cierpiącymi bliskimi. Podkreślił, że chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata. O początkach dnia chorego, który tradycyjnie obchodzi się w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia:
„Chciałbym przypomnieć, że na pierwsze obchody Światowego Dnia Chorego Jan Paweł II wyznaczył Lourdes – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Zygmunt Zimowski. – W okolicznościowym orędziu napisał wtedy: «Sanktuarium u stóp Pirenejów wydaje się być świątynią ludzkiego cierpienia». Sanktuarium maryjne w Lourdes, jedno z najdroższych chrześcijanom, jest miejscem i jednocześnie symbolem nadziei łaski, pod znakiem akceptacji i ofiarowania zbawczego cierpienia. Moi drodzy, również 20 lat temu II Światowy Dzień Chorego był właśnie w Częstochowie. To była taka wola Jana Pawła II, który był zawsze blisko ludzi chorych”.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.