Jako krok we właściwym kierunku i akt odwagi wobec międzynarodowych nacisków przewodniczący Konferencji Biskupów Nigerii określił podpisanie 13 stycznia przez prezydenta tego kraju ustawy uchwalonej tam niedawno przez parlament. Zakazuje ona tzw. „małżeństw” homoseksualnych.
Abp Ignatius Kaigama w imieniu episkopatu gratuluje Goodluckowi Jonathanowi, że nie uległ tym, którzy chcą szerzyć niemoralne praktyki, i że broni świętości małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Podkreśla, że chodzi tu o ochronę wartości żywo odczuwanych w kulturze nigeryjskiej i w ogóle afrykańskiej. Pozytywnie wspomnianą ustawę oceniło również Stowarzyszenie Chrześcijan Nigerii.
Ustawodawstwo przeciwne związkom osób tej samej płci zaproponowano też w parlamentach innych krajów Czarnego Lądu, jak Uganda, Kamerun czy Tanzania. Afrykańscy biskupi przestrzegają jednak przed propozycjami ustaw zbyt drastycznymi, które oznaczałyby prześladowanie homoseksualistów. Przypominają, że „powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji”, jak stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego, który zarazem wyraźnie uznaje relacje homoseksualne za niemoralne.
Musimy pamiętać, że to obecny wśród nas Zmartwychwstały Chrystus chroni i prowadzi Kościół.
Leon XIV ma najlepsze kwalifikacje do bycia dobrym pasterzem.
„Wznosi się ku niebu płacz matek i ojców, którzy trzymają w ramionach martwe ciała swoich dzieci”.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.