Polscy biskupi w Watykanie

Do 8 lutego polscy hierarchowie odwiedzą urzędy Kurii Rzymskiej omawiając różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Spotkają się też pięć razy w grupach i raz z papieżem Franciszkiem.

Biskupi odprawią odprawią Msze św. w czterech papieskich bazylikach.

Program pobytu przewiduje odwiedziny watykańskich kongregacji oraz kilkunastu papieskich rad i innych watykańskich urzędów. Wszyscy biskupi, podzieleni na trzy grupy, złożą wizytę w sześciu Kongregacjach: Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Kongregacji ds. Biskupów, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Już dziś, 1 lutego, biskupi udadzą się do Kongregacji: ds. Duchowieństwa, Edukacji Katolickiej i Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz pierwsza grupa spotka się przed południem z papieżem.

W poniedziałek 3 lutego o godz. 7.30 biskupi pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski odprawią Mszę św. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Potem grupami odwiedzą Kongregacje: ds. Biskupów, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Nauki Wiary oraz papieskich rad: ds. Świeckich, Kultury, Środków Społecznego Przekazu i Sekretariat Stanu. W południe kolejna grupa biskupów spotka się z papieżem Franciszkiem.

We wtorek 4 lutego rano biskupi pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego odprawią o godz. 8 Mszę św. przy grobie bł. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej. Potem w grupach odwiedzą kongregacje m.in.: ds. Biskupów, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Nauki Wiary i Kościołów Wschodnich. A także udadzą się na spotkania do Papieskiej Rady ds. Rodziny.

W środę 5 lutego przed południem biskupi odwiedzą papieskie rady, m.in. ds. Jedności Chrześcijan, Duszpasterstwa Służby Zdrowia, Iustitia et Pax, Migrantów i Uchodźców, Iustitia et Pax, Dialogu Międzyreligijnego, Cor Unum. Po południu biskupi o godz. 16 odprawią pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie.

W czwartek, 6 lutego biskupi odwiedzą kongregacje, m.in.: Spraw Kanonizacyjnych, Nauki Wiary, Ewangelizacji Narodów. Tego dnia kolejna grupa biskupów spotka się przed południem z papieżem Franciszkiem.

W piątek, 7 lutego kolejne grupy biskupów odwiedzą kongregacje, m.in. ds. Biskupów, Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Przed południem kolejna grupa hierarchów spotka się z papieżem. Tego dnia przewidziano też spotkanie wszystkich biskupów uczestniczących w wizycie ad limina Apostolorum z Ojcem Świętym. Po południu o godz. 16 pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego biskupi odprawią Mszę św. w Bazylice św. Pawła za Murami.

W sobotę, 8 lutego grupy biskupów odwiedzą kongregacje: ds. Ewangelizacji Narodów i Edukacji Katolickiej. Wizytę ad limina Apostolorum zakończy wizyta ostatniej grupy hierarchów z papieżem Franciszkiem.

Poszczególnym grupom odwiedzającym kongregacje przewodniczyć będą: abp Józef Michalik, kard. Stanisław Dziwisz i abp Stanisław Gądecki. Podczas tych spotkań uprzednio wyznaczony biskup, tzw. relator, dokona krótkiego wprowadzenia, a następnie będzie czas na rozmowę z przedstawicielami danego urzędu. Przebieg każdego spotkania zostanie opisany przez biskupa-notariusza, a następnie, po powrocie do Polski, przekazany do Sekretariatu KEP, dzięki czemu wszyscy biskupi zyskają pełny obraz wizyt w kongregacjach.

Wszyscy uczestnicy wizyty "ad limina" odwiedzą sześć kongregacji, natomiast w mniejszych, kilkuosobowych grupach biskupi odpowiedzialni za konkretne zadania udadzą się do innych watykańskich urzędów. Skład tych grup został dobrany wedle kompetencji i zadań jakie biskupi pełnią w ramach Konferencji Episkopatu Polski.

Wiadomo też, że siedmioosobowa delegacja polskiego Episkopatu złoży wizytę w II Sekcji Sekretariatu Stanu, która zajmuje się relacjami państwo-Kościół. Grupie tej przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Wraz z metropolitą krakowskim Sekretariat Stanu odwiedzą: abp Józef Michalik, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki, abp Józef Kowalczyk, abp Sławoj Leszek Głódź i abp Stanisław Budzik.

Rozpoczynająca się dziś wizyta polskich biskupów "ad limina Apostolorum" odbędzie się po ponad ośmiu latach. Poprzednia miała miejsce w listopadzie i grudniu 2005 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama