Nie chodzi tu o ligę piłkarską, ale o... wizytę biskupów ad limina apostolorum w Watykanie.
Pasterze z Podbeskidzia - biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger - od soboty 1 lutego będą uczestniczyć w wizycie ad limina apostolorum u papieża Franciszka w Watykanie. Są w jednej grupie z biskupami z naszej metropolii - z Krakowa, Tarnowa i Kielc, a metropolia krakowska wraz z pasterzami z metropolii warszawskiej i z biskupem polowym tworzą tak zwaną grupę "A” podczas wizyty w Rzymie. Pozostałych biskupów przyporządkowano do grup "B' i "C".
To jest rodzaj wizytacji, podczas której składamy relację z prowadzenia diecezji. Cała dokumentacja sprawozdawcza została przekazana do Rzymu już w czerwcu ubiegłego roku. Poszczególne dykasterie zapoznały się z ich treścią, podczas wizyty biskupi zapoznają się z ich uwagami. Ale najważniejsze jest osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem, które odbywa się u grobów apostołów - ad limina apostolorum - stąd nazwa tej wizyty.
- Już w poniedziałek 3 lutego nasza grupa w liczbie około 30 biskupów spotka się w ojcem św. Franciszkiem - mówi bp Piotr Greger. - Spotkanie odbędzie się w samo południe w papieskiej bibliotece. Kolejne spotkanie z papieżem, tym razem już wszystkich biskupów z Polski, odbędzie się pod koniec wizyty, w piątek 7 lutego.
Podzieleni na grupy biskupi odwiedzą najważniejsze kongregacje watykańskie. Już w czerwcu ubiegłego roku przesłano im dokumenty, relacjonujące działalność diecezji w sferze duszpasterskiej, katechetycznej, powołaniowej i gospodarczej. Pracownicy kongregacji zapoznali się z raportem, którego podsumowanie dokona się teraz, podczas wizyty biskupów.
- Jesteśmy też gotowi na przyjęcie uwag, które mogą nasuwać się w kongregacjach, po zapoznaniu się z przesłanymi wcześniej dokumentami - mówi bp Piotr Greger. - Wizyta ad limina apostolorum jest podobna do wizytacji kanonicznej w parafii, tyle tylko, że jej zakres obejmuje całą diecezję.
- Spotkania będą miały charakter roboczy, ale najważniejszym celem wizyty jest umocnienie więzi z następcą św. Piotra papieżem Franciszkiem, uznanie jego zwierzchnictwa oraz przyjęcie jego rad i zaleceń - dodaje bp Piotr Greger.
Posłuchaj, co bp Piotr Greger mówi o celu i programie wizyty biskupów polskich w Rzymie:
Wizyta ad limina apostolorum jest też okazją do spotkania i wspólnej modlitwy polskich biskupów. Wspólnie będą celebrować Eucharystię we wszystkich czterech rzymskich bazylikach: Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie, św. Piotra w Watykanie - przy grobie bł. Jana Pawła II oraz u św. Pawła za Murami.
Miejscem spotkań biskupów będzie także Instytut Polski i Kolegium Polskie w Rzymie. Pasterzy podejmie również Piotr Nowina-Konopka, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.