U papieża Franciszka w biskupiej grupie A

Nie chodzi tu o ligę piłkarską, ale o... wizytę biskupów ad limina apostolorum w Watykanie.

Pasterze z Podbeskidzia - biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger - od soboty 1 lutego będą uczestniczyć w wizycie ad limina apostolorum u papieża Franciszka w Watykanie. Są w jednej grupie z biskupami z naszej metropolii - z Krakowa, Tarnowa i Kielc, a metropolia krakowska wraz z pasterzami z metropolii warszawskiej i z biskupem polowym tworzą tak zwaną grupę "A” podczas wizyty w Rzymie. Pozostałych biskupów przyporządkowano do grup "B' i "C".

To jest rodzaj wizytacji, podczas której składamy relację z prowadzenia diecezji. Cała dokumentacja sprawozdawcza została przekazana do Rzymu już w czerwcu ubiegłego roku. Poszczególne dykasterie zapoznały się z ich treścią, podczas wizyty biskupi zapoznają się z ich uwagami. Ale najważniejsze jest osobiste spotkanie z papieżem Franciszkiem, które odbywa się u grobów apostołów - ad limina apostolorum - stąd nazwa tej wizyty.

- Już w poniedziałek 3 lutego nasza grupa w liczbie około 30 biskupów spotka się w ojcem św. Franciszkiem - mówi bp Piotr Greger. - Spotkanie odbędzie się w samo południe w papieskiej bibliotece. Kolejne spotkanie z papieżem, tym razem już wszystkich biskupów z Polski, odbędzie się pod koniec wizyty, w piątek 7 lutego.

Podzieleni na grupy biskupi odwiedzą najważniejsze kongregacje watykańskie. Już w czerwcu ubiegłego roku przesłano im dokumenty, relacjonujące działalność diecezji w sferze duszpasterskiej, katechetycznej, powołaniowej i gospodarczej. Pracownicy kongregacji zapoznali się z raportem, którego podsumowanie dokona się teraz, podczas wizyty biskupów.

- Jesteśmy też gotowi na przyjęcie uwag, które mogą nasuwać się w kongregacjach, po zapoznaniu się z przesłanymi wcześniej dokumentami - mówi bp Piotr Greger. - Wizyta ad limina apostolorum jest podobna do wizytacji kanonicznej w parafii, tyle tylko, że jej zakres obejmuje całą diecezję.

- Spotkania będą miały charakter roboczy, ale najważniejszym celem wizyty jest umocnienie więzi z następcą św. Piotra papieżem Franciszkiem, uznanie jego zwierzchnictwa oraz przyjęcie jego rad i zaleceń - dodaje bp Piotr Greger.

Posłuchaj, co bp Piotr Greger mówi o celu i programie wizyty biskupów polskich w Rzymie:

Bp Piotr Greger mówi o programie wizyty biskupów w Rzymie.

Wizyta ad limina apostolorum jest też okazją do spotkania i wspólnej modlitwy polskich biskupów. Wspólnie będą celebrować Eucharystię we wszystkich czterech rzymskich bazylikach: Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie, św. Piotra w Watykanie - przy grobie bł. Jana Pawła II oraz u św. Pawła za Murami.

Miejscem spotkań biskupów będzie także Instytut Polski i Kolegium Polskie w Rzymie. Pasterzy podejmie również Piotr Nowina-Konopka, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • ksadamkaczor64
  26.01.2014 13:22
  ksadamkaczor64

  Komunikat metropolity krakowskiego

  w związku z wizytą biskupów „Ad limina Apostolorum”

   

   

   

  Kraków, dnia 15 stycznia 2014 r.

   

  Drodzy Bracia i Siostry,

   

  Od 1 do 8 lutego Biskupi polscy będą przebywać w Rzymie z wizytą „ad limina Apostolorum”. Określenie to wskazuje na duchowy charakter wydarzenia, które jest przede wszystkim pielgrzymką pasterzy Kościołów lokalnych do grobu Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Biskupi zabierają ze sobą radości i nadzieje, a także problemy i trudności, którymi, na co dzień żyją polskie diecezje. Będą się modlić w ich intencjach przy grobach Patronów Kościoła. 

   

  Krakowscy Biskupi pielgrzymują także do grobu bł. Jana Pawła II, w oczekiwaniu na Jego kanonizację w święto Bożego Miłosierdzia. Naszemu Błogosławionemu Papieżowi, powołanemu na stolicę św. Piotra od grobu św. Stanisława, chcemy zawierzyć całą Archidiecezję Krakowską, każdą wspólnotę parafialną, zakonną, każdego z wierzących i prosić o potrzebne łaski na nadchodzące miesiące i lata.

   

  Wymiar duchowy pielgrzymki do grobów Apostołów łączy się z licznymi roboczymi spotkaniami w rzymskich kongregacjach. Ich celem jest omówienie spraw ważnych dla życia każdej diecezji. Uwieńczeniem tych przeżyć będzie spotkanie z Piotrem naszych czasów, Ojcem Świętym Franciszkiem, któremu Biskupi przedstawią sprawozdanie o stanie duchowym powierzonych sobie Kościołów. 

   

  Bardzo proszę wszystkich kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich o duchową łączność z Biskupami w czasie wizyty „ad limina Apostolorum”. Niech dni naszej intensywnej modlitwy i pracy w Rzymie będą otoczone modlitewną nowenną w każdej parafii. Proszę dzieci, młodzież i dorosłych o odmawianie w czasie tych dziewięciu dni dziesiątka różańca. Połączmy się duchowo we wspólnej modlitwie w intencjach naszej Archidiecezji, byśmy wszyscy, Pasterze i wierni, dobrze wypełniali posłannictwo zlecone nam przez Chrystusa. Módlmy się także o dobre przygotowanie do kanonizacji bł. Jana Pawła II i Światowych Dni Młodzieży. 

   

  Pielgrzymkę Biskupów polskich do grobów Apostołów zawierzam Maryi Matce Kościoła i naszym świętym Patronom. 

   

  Wszystkim, z serca, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

   

   

   

  + Kard. Stanisław Dziwisz

  Metropolita Krakowski

   

Komentowanie dostępne jest tylko dla .