Konferencja Episkopatu Polski oficjalnie zaprosiła papieża Franciszka do odwiedzenia naszego kraju w 2016 r.
W przesłanym do niego liście, udostępnionym KAI 18 grudnia, biskupi raz jeszcze podziękowali mu za wybranie Krakowa na miejsce centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży za 3 lata. Jednocześnie przypomnieli, że przypada wtedy także 1050. rocznica chrztu Polski, do której Kościół w naszym kraju pragnie się duchowo przez ten czas przygotować. Biskupi zaproponowali też Franciszkowi odwiedzenie w czasie planowanej podróży – oprócz Krakowa – także Poznania, Gniezna, Częstochowy i Warszawy, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Oto polskie tłumaczenie listu, wysłanego do Watykanu w języku włoskim:
Konferencja Episkopatu Polski,
Jego Świątobliwość FRANCISZEK
Najdroższy Ojcze Święty,
Episkopat Polski i cały Kościół w Polsce pragnie jeszcze raz podziękować Ci za wybranie Krakowa na miejsce Światowego Dnia Młodzieży, do którego pragniemy się jak najlepiej przygotować.
W roku ŚDM 2016 przypada także 1050. rocznica Chrztu Polski, który dał początek naszemu państwu i wpisał nas w Europę chrześcijańską. Fakt ten zasługuje nie tylko na przypomnienie, ale również aby przeżywać go zgodnie z wymogami wiary w dniu dzisiejszym. Poprzez trzyletni program duszpasterski chcemy przygotować się we właściwy sposób do tego wydarzenia.
Przed pięćdziesięciu laty, w czasie wielkiego jubileuszu Tysiąclecia Chrztu, gotów był przybyć do Polski Paweł VI, zaproszony przez naszych biskupów, ale nie zezwolił mu na to ówczesny rząd komunistyczny. Chcielibyśmy więc prosić pokornie Waszą Świątobliwość o obecność na tych obchodach, w czasie swej podróży do Polski.
Ten jubileuszowy szlak poprowadzi nas przez różne miejsca: Poznań i Gniezno – gdzie biorą początek kościelne i państwowe korzenie Polski chrześcijańskiej, Częstochowę – stolicę duchowości maryjnej i Warszawę – naszą stolicę, gdzie skupia się życie publiczne.
Ojcze Święty, będziemy wdzięczni, gdybyś swoją obecnością mógł umocnić nas na tej jubileuszowej drodze i ożywić w nas wszystkich na nowo przynależność do Świętego Ludu Bożego.
Zapewniamy o naszej synowskiej miłości wraz z modlitwą za Waszą Świątobliwość,
z wyrazami najgłębszego szacunku, oddani w Chrystusie
Stanisław kard. Dziwisz,
Metropolita Krakowski
Kazimierz kard. Nycz,
Metropolita Warszawski
abp Józef Michalik,
Metropolita Przemyski,
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
abp Stanisław Gądecki,
Metropolita Poznański,
Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
bp Wojciech Polak,
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 25 listopada 2013
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.