Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski ogłosił decyzję Zarządu Generalnego Zakonu w sprawie przyjęcia do konfraterni nowych członków.
Od 8 grudnia bp Ignacy Dec należy do konfraterni paulińskiej, nieformalnego stowarzyszenia dobrodziejów i przyjaciół zakonu. Paulini od XIV w. wyróżniają niektóre osoby, z różnych stanów (od chłopów po królów i kardynałów), których zaangażowanie w szerzeniu kultu Maryi, pątnicza gorliwość i hojność w dzieleniu się swymi dobrami są nieprzeciętne.
- Generał Zakonu przyjmując kogoś do konfraterni pragnie wyrazić wdzięczność i uznanie za świadczone przez niego dobro na rzecz wspólnoty paulińskiej - wyjaśnia biskup. - Do konfraterni przyjmowano osoby ze wszystkich stanów: królów, książęta, kardynałów, biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnice, mieszczan, ludzi kultury, nauki oraz rolników. Do znanych konfratrów zakonu paulinów należeli m.in.: książe Jerzy Lubomirski, ks. kanonik Jan Długosz, kompozytor prof. Józef Olsner, nauczyciel Fryderyka Chopina i rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, pisarze: Henryk Sienkiewicz i Ignacy Kraszewski, św. abp Józef Bilczewski ze Lwowa, kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, kard. Józef Glemp. wszyscy biskupi ordynariusze częstochowscy, kard. Franciszek Macharski, kard. Henryk Gulbinowicz - wymienia.
Obrzęd przyjęcia do konfraterni miał miejsce na początku Mszy św. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Jasnogórskiej Kaplicy. Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski ogłosił decyzję Zarządu Generalnego Zakonu w sprawie przyjęcia do konfraterni nowych członków. - Wraz ze mną przyjęto do tej wspólnoty ks. prałata Franciszka Rząsę z archidiecezji przemyskiej - dodaje biskup.
Następnie Wikariusz Zarządu Generalnego odczytał uchwałę zarządu w tej sprawie i i ją uzasadnił.
- Po prostu odczytał krótkie laudacje na cześć nowych członków, w których wymienił racje, które wpłynęły na podjęte decyzje zarządu - relacjonuje bp. Ignacy. Potem odczytano dyplom - dokument włączenia do konfraterni, w polskim tłumaczeniu, a Ojciec Generał dokonał uroczystego wręczenia dyplomu i odmówił specjalną modlitwę za nowych konfratrów.
- Pod koniec Mszy św. dokonaliśmy aktu zawierzenia Matce Bożej i otrzymaliśmy piękne kopie Jasnogórskiej Ikony z dedykacją - zaznacza uhonorowny i dodaje: - Bardzo sobie cenię to wyróżnienie, gdyż od młodych lat jestem związany z Sanktuarium Jasnogórskim. Staram się być kapłanem maryjnym i bliscy są mi ludzie, którzy szerzą kult Matki Bożej w Kościele. Od lat kleryckich jestem pielgrzymem do Jasnogórskiego Sanktuarium, bywam tu kilka a niekiedy i kilkanaście razy w ciągu roku. O moim przywiązaniu do narodowego sanktuarium może świadczyć i to, że właśnie na Jasnej Górze odprawiłem rekolekcje przed przyjęciem święceń biskupich - mówi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.