Wyzysk, niewolnictwo, rabunek... Stop!

Biskupi Afryki zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko dalszemu wykorzystywaniu mieszkańców Czarnego Lądu i rabunkowej gospodarce surowcowej na tym kontynencie. W stolicy Burundi, Bużumburze, odbyło się spotkanie koordynatorów Komisji Sprawiedliwości i Pokoju działającej przy Sympozjum Biskupów Katolickich Afryki i Madagaskaru (SECAM).

Uczestnicy spotkania potępili wykorzystywanie najuboższych, wciąż szerzący się proceder niewolnictwa, a także przemytu dzieci i handlu ich narządami do nielegalnych przeszczepów. Zdecydowanie potępiono niesprawiedliwe wykorzystywanie bogactw Afryki przez międzynarodowe koncerny, co, jak wskazano, często staje się przyczyną wojen i konfliktów.

Biskupi przypomnieli, że kraje Czarnego Lądu potrzebują solidarności wyrażającej się także przez dobre zarządzanie, w którym nie ma miejsca na korupcję i troskę wyłącznie o własne interesy, a nie o dobro kraju.

Uczestnicy spotkania w Bużumburze z niepokojem stwierdzili też, że świat zbyt szybko przyzwyczaja się do wojen trawiących Czarny Ląd. Wspomnieli tu m.in. o konfliktach wyniszczających Republikę Środkowoafrykańską i Demokratyczną Republikę Konga.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg